Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sovětského Jamese Bonda hltaly miliony Rusů. Možná se v něm zhlédl i Vladimir Putin

Sovětského Jamese Bonda hltaly miliony Rusů. Možná se v něm zhlédl i Vladimir Putin

Podle serveru BBC mohl být důvod, proč současný prezident Vladimir Putin kdysi narukoval do KGB, tehdejší popularita sovětského Jamese Bonda. Ten se jmenoval Max Otto von Stierlitz, v televizních adaptacích byl ztvárněn hercem Vjačeslavem Tichonovem. 

Otto von Stierlitz se během druhé světové války infiltroval do německého štábu SS, kde pak podnikal záškodnické mise. Stejně jako Bond byl i Stierlitz mimořádně schopný, fanynkami obletovaný a úspěšně dokončil všechny své mise. Odhaduje se, že v roce 1973, když byly v televizi uvedeny stierlitzovy příběhy nazvané Sedmnáct momentů jara, je sledovalo na 50 až 80 milionů televizních diváků.

Stierlitz se Bondovi podobal v nadprůměrných fyzických schopnostech, nicméně v dalších oblastech se lišili. Zatímco Bond nedá dopustit na své nemíchané martini, Stierlitz preferuje sklenici koňaku. Místo Aston Martina pak Stierlitz dával přednost automobilu Horch a z evropských jazyků hovořil všemi kromě irštiny a albánštiny.

Stierlitzova zázračná tělesná obratnost a těsné úniky poskytovaly živnou půdu lidové tvořivosti. Stierlitz vykopl dveře a po špičkách se plížil k zamyšlenému Bormannovi, byl jeden z oblíbených tehdejších vtipů.

Server BBC uvádí, že v době natáčení filmu o Stierlitzovi bylo Putinovi 21 let, do služeb ruské tajné služby KGB vstoupil o dva roky později. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek