Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Špatným splachováním si zaděláváte na zdravotní problémy. Podívejte se, jakých chyb se vyvarovat

Špatným splachováním si zaděláváte na zdravotní problémy. Podívejte se, jakých chyb se vyvarovat

Přijdete na toaletu, vykonáte potřebu, spláchnete a jdete pryč. Tak vypadá každodenní realita většiny lidí, kteří však zapomínají na jeden důležitý detail. Podle mikrobiologů byste měli při každém spláchnutí nejdříve dát poklop od záchodu dolů. Pokud to neděláte, škodíte sami sobě. 

Při spláchnutí toalety se prudký vodní proud mísí s odpadem, do vzduchu se však zároveň uvolňují bakterie, které se dokážou rozptýlit až do vzdálenosti necelých pěti metrů. Pokud máte záchod spojený s koupelnou, mikrobi se tak mohou dostat kromě podlahy také na umyvadlo s vaším zubním kartáčkem. 

Nejnebezpečnější jsou přitom starší záchody, které splachují za většího tlaku vodu. K nepříjemnému jevu, označovaném jako „záchodový dým“, přesto dochází i u moderních toalet s nižším tlakem. S odkazem na Business Insider o tom informuje britský server Daily Mail.

„Je dobré dávat sedátko dolů, zvlášť pokud koupelnu používá více lidí,“ tvrdí mikrobiolog z univerzity v New Yorku Philip Tierno.

Tierno navíc doporučuje nenechávat kartáčky nebo věci, kterých se dotýkáte ústy, na umyvadle, i když jste zvyklí dávat poklop od záchodu dolů. „Ujistěte se, že jsou vaše kelímky a zubní kartáčky schované,“ říká mikrobiolog, podle které je bezpečnější zavřít je do koupelnové skříňky. Jen tak jsou před záchodovými bakteriemi skutečně chráněné.

Ne všude však poklop od toalety naleznete – takovým příkladem jsou veřejné záchodky. Zde proto Tierno doporučuje opustit záchod v době spláchnutí. Přestože je podle něj dobré se všech těchto pravidel držet, základem je dodržovat to, co se každý naučil už jako malé dítě. „Nejdůležitější je umýt si ruce, než toaletu opustíte,“ říká mikrobiolog.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek