Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stalin a Gottwald už nejsou čestní občané Českých Budějovic. Polovina radních ale byla proti

Stalin a Gottwald už nejsou čestní občané Českých Budějovic. Polovina radních ale byla proti

České Budějovice odebraly čestné občanství Klementu Gottwaldovi a Josifu Stalinovi. Rozhodli o tom dnes na zasedání zastupitelé. Pro odebrání čestného občanství bývalému československému prezidentovi a diktátorovi Sovětského svazu se vyslovilo 23 z 39 přítomných zastupitelů. Hlasování předcházela několik desítek minut dlouhá diskuse.

„Zazněly různé názory, některé byly protichůdné. Každý zastupitel má právo na to se vyjádřit," řeklv českobudějovický primátor Jiří Svoboda (ANO). Připomněl, že Gottwald i Stalin získali čestné občanství města v roce 1945. „Nevím, proč jsou kolem toho takové emoce. Oba ta občanství dostali v době, kdy k tomu byly důvody. Až posléze v 50. letech se ukázalo, že se asi nechovali úplně optimálně," uvedl Svoboda.

Čestné občanství Českých Budějovic dosud získalo 118 lidí. Jako poslední tento titul obdržela v roce 1979 kosmonautka tehdejšího Sovětského svazu Valentina Těreškovová. Od té doby čestné občanství nikdo nezískal.

„Osobně se domnívám, že právě Stalin a Gottwald jsou symbolem 50. let 20. století," uvedl náměstek českobudějovického primátora Petr Podhola (ČSSD). V tehdejším Československu se v té době konaly vykonstruované politické procesy, při nichž byly k trestu smrti odsouzeny desítky lidí, mezi nimi například poslankyně Milada Horáková. „Gottwald byl vlastně vykonavatelem pokynů Stalina," dodal Podhola.

Gottwald i Stalin v minulosti ztratili čestné občanství v řadě větších českých měst. Tohoto titulu minimálně jednoho z politiků zbavili například v Praze, Plzni, Zlíně nebo Opavě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek