Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sůl nezabíjí, je to fáma. Vědec přišel s překvapivou teorií, podle které je v ohrožení váš sexuální život

Sůl nezabíjí, je to fáma. Vědec přišel s překvapivou teorií, podle které je v ohrožení váš sexuální život

Přílišné solení zabíjí, varují lékaři víc než čtyřicet let. Nezdravý návyk srovnávají i s kouřením nebo nedostatkem pohybu. Normy doporučovaly příjem pouze jedné čajové lžičky soli denně. Jinak prý hrozí vysoký krevní tlak, který vede až k srdečním poruchám. Jenže to prý vůbec není pravda, tvrdí dnes vědci na základě nových zjištění.

Na „stranu soli“ se přidává například James DiNicolantonio, který působí v americkém Missouri. Ve své praxi studoval data z víc než 500 dokumentů a studií o soli. A došel k jasnému závěru: neexistuje přímý důkaz, že by solení škodilo. Naopak. Používání příliš malého množství soli může vést k tloustnutí, zvyšuje riziko cukrovky, a dokonce může vést ke zhoršení sexuálního života.

Podle současných tabulek by člověk měl přijmout maximálně šest gramů soli denně, což je o něco méně než jedna čajová lžička. Pokud patříte k rizikovým skupinám, je limit ještě nižší.

Sůl je ale zároveň živina, kterou lidské tělo potřebuje. A zmíněné limity jdou podle experta proti všem přirozeným instinktům. Lidé, kteří solí podle chuti, podle něj použijí zhruba jeden a půl čajové lžičky denně.

Proč tedy před solí většina doktorů tak varuje? Může za to lékařská teze, že velké množství soli vede ke zvýšenému krevnímu tlaku. Podle DiNicolantonia to ale neplatí. Odborná literatura prý dokazuje, že zhruba 80 procent lidí s normální krevním tlakem nevykazuje vůbec žádné znaky zvýšeného tlaku, pokud zvýší příjem soli. A naopak: pacienti se zvýšeným tlakem většinou nevykazují přecitlivělost na sůl.

Mýtus o škodlivosti solení údajně vznikl před sto lety na základě některých lékařských hypotéz. A pak se jen opakoval a opakoval v dalších letech.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek