Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Svět se děsí, čínská média slaví. Noviny v Pekingu oslavují zabití informátorů americké CIA

Svět se děsí, čínská média slaví. Noviny v Pekingu oslavují zabití informátorů americké CIA

Americký list New York Times o víkendu informoval, že Čína v minulých letech zabila nebo uvěznila několik desítek místních spolupracovníků CIA. Zatímco svět vyjádřil znepokojení, pekingská média slaví. „Pokud se zpráva zakládá na pravdě, tak aplaudujeme čínským protišpionážním aktivitám,“ napsal čínský server Global Times ve svém editorialu pro čínské i anglické vydání. 

„Tleskáme. Nejen že je zpravodajská síť CIA zdevastována, ale Washington vůbec neví, co se stalo a kde se stala chyba,“ uvádí čísnský deník. „Je to drtivé vítězství, které může znamenat, že pokud se USA pokusí svoji špionážní síť v Číně obnovit, může je potkat stejný výsledek,“ píší Global Times.

Americký deník New York Times (NYT) o víkendu přinesl informaci, že čínská vláda nechala v letech 2010 až 2012 uvěznit nebo zabít až dvacet lidí, kteří působili jako informátoři CIA a podařilo se jí tak ochromit činnost této výzvědné agentury v nejlidnatější zemi světa. Podle amerického deníku není jasné, zda Číňané dokázali informátory odhalit díky práci dvojího agenta nebo hackerskému útoku proti CIA. Zničili ale síť informačních zdrojů, jejíž vytvoření trvalo léta. Jeden ze spolupracovníků CIA byl podle tří nejmenovaných zdrojů, na něž se odvolává NYT, zastřelen před vládní budovou.

Podle Global Times je však zpráva o zastřelení spolupracovníka agentury před budovou vlády přehnaná. „Tato část příběhu je vyfabrikovaná, jde o část americké ideologie založené na výmyslech,“ tvrdí deník.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek