Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Světový den hidžábu. Ne-muslimky si zkouší, jak se žije s muslimským šátkem

Světový den hidžábu. Ne-muslimky si zkouší, jak se žije s muslimským šátkem

„Každý den jsem narážela na ústrky i projevy nenávisti. A to jsem šla prostě jen po ulici,“ říká Nazma Khanová. Nyní pětatřicetiletá muslimka bangladéšského původu, která v newyorském Bronxu žije od svých jedenácti let. Důvod? Nazma nosí šátek, protože je vychována jako muslimka. Její příběh stál na počátku Světového dne hidžábu, který na dnešek připadá.

„Plivali na mě, pronásledovali mě. Někdy mě obklopila skupina mužů, kteří mi pak nadávali,“ vzpomíná Nazma pro stanici al-Džazíra. S tím, že ji šikanovali na základní i střední škole, přičemž situace se prý ještě zhoršila po útocích z 11. září 2001. Tehdy jí navíc začali nadávat „do teroristek“.

Hidžáb lze popsat jako šátek, který zakrývá vlasy, krk a někdy také zčásti hruď. V řadě muslimských zemí je běžnou součástí školních, policejních, ale třeba i podnikových uniforem. Při vstupu do mešity jej správci mohou požadovat po všech návštěvnicích bez výjimky. Zákon, který jej ženám nařizuje nosit na veřejnosti, platí v Saúdské Arábii, Íránu a indonéské provincii Aceh. Fakticky je ale zahalování vlasů povinné i v dalších regionech, kupříkladu v Afghánistánu.

Sestry v šátku

Nazma Khanová svůj příběh vyprávěla na sociálních sítích. Záhy se k ní přidaly také další muslimky žijící na Západě, ale i jinde. Před šesti lety pak Nazma vyzvala ženy celého světa ke konání Světového dne hidžábu, během kterého si mohou i ne-muslimky vyzkoušet, jak se žije se šátkem. Podle webu organizátorek se akce letos účastní ženy ze 190 zemí světa, přičemž Česká republika nemá v oficiálním seznamu koordinátorek žádnou zástupkyni.

„Ženy nám takto dávají najevo své sympatie. Nechceme je poučovat o naší víře. Vytváříme spíše komunitu žen, které se vzájemně podporují,“ konstatuje pro ohijský list The Post Hams Kashoobová.

Její výzvu letos kromě jiných vyslyšela i britská křesťanka Ellie Lloydová, která žije v Kataru a svojí účastí na akci podle vlastních slov bojuje s diskriminací a předsudky. „Je pouze na ženě, jak se objeví na veřejnosti,“ vysvětluje.

Světový den hidžábu má i své odpůrkyně. „Jako muslimka žádám ženy, aby ve jménu solidarity s námi nenosily šátek,“ uvedla například americká aktivistka a učitelka žurnalistiky Asra Nomaniová, která patří k liberálním islámským kruhům.

Další kritici akce tvrdí, že pořadatelky financují konzervativní muslimské organizace a navrhují přejmenovat událost na přesnější „Světový den volby, zda si šátek vzít“.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek