Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tajemství ztraceného kontinentu: Co všechno prozradily vrty do Zélandie?

Tajemství ztraceného kontinentu: Co všechno prozradily vrty do Zélandie?

Kontinent Zélandie, který je téměř celý pod hladinou moře a o kterém odborníci diskutují už asi 20 let, kdysi býval mnohem blíže hladině, než se vědci doposud domnívali. Díky speciálním vrtům vyšlo najevo, že kontinent poskytoval migrační trasy zvířatům i rostlinám.

Jako osmý zemský kontinent Zélandii označil odborný časopis Geological Society of America. Stalo se tak sice až na začátku roku 2017, o jeho uznání už ale vědci uvažovali poměrně dlouho. Zélandie se nachází východně od Austrálie a leží na ní například Nový Zéland, ostrov Norfolk nebo Nová Kaledonie.

Nyní vědci ale sděleli nové poznatky z dvouměsíční expedice, která potvrdila, že na místě se nacházejí fosilie a důkazy o rozsáhlých tektonických pohybech. „Stopy organismů, které žily v mělkých vodách, a z rostlin dokazují, že geografie a klima byly na Zélendii v minulosti zcela odlišné než dnes,“ uvedl podle serveru The Guardian profesor Gerald Dickens.

Výzkumníci provedli vrty na šesti různých místech po celé Zélandii a sesbírali důkazy o tektonických a ekologických změnách za poslední miliony let. „Vrty nám posloužily jako stoje času, umožnilo nám to pohlédnout zpět. Přepisujeme geologickou a tektonickou historii Zélandie,“ řekl Stephen Pekar, který se výzkumu zúčastnil.

Kontinent, který je zhruba stejně velký jako indický subkontinent, se zřejmě od Austrálie a Antarktidy oddělil před 80 miliony let. „Výzkum má velké důsledky pro pochopení vědeckých otázek jako je například ta, jak se vyvíjely organismy v jižním Pacifiku,“ podotkl profesor Sutherland z novozélandské univerzity. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek