Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tajemstvím zahalená socha Svobody: Co skrývá její pravá ruka a jaké má číslo bot?

Tajemstvím zahalená socha Svobody: Co skrývá její pravá ruka a jaké má číslo bot?

Původně měla připomínat socha Svobody přátelské svazky mezi Francií a Spojenými státy, postupem času se ale víc než čím jiným stala nezaměnitelným symbolem New Yorku a Ameriky jako takové. Co jste o této památce UNESCO možná nevěděli?

Je známým faktem, že sochu Svobody darovali Americe Francouzi. Méně se už ale ví, že také nemusela stát v New Yorku. Její tvůrce Auguste Bertholdi si totiž prohlížel i další americká města – Boston, Sacramento a Norfolk ve Virginii. Nakonec se ale rozhodl právě pro rušné Velké jablko, kde monument od roku 1886 zdobí ostrov Svobody.

Společně s podstavcem ční socha Svobody do výšky 93 metrů a nemá ve Státech konkurenci. Vysoko se šplhaly i náklady na dílo. Francouze stála čtvrt milionu dolarů, za piedestal zaplatili Američané dalších 275 tisíc, které většinou věnovali drobní dárci. V devatenáctém století byl přitom kurz dolaru vysoko nad tím dnešním.

V prvních třiceti letech po zpřístupnění mohli návštěvníci navštívit i pochodeň. Ta je totiž zakončená ochozem, na který lze vyšplhat pravou rukou po žebříku. V roce 1916 ale byla tato vyhlídka z bezpečnostních důvodů pro návštěvníky uzavřena, a tak se tam dnes dostanou pouze pracovníci údržby.

Vnitřek sochy projektoval otec slavné dominanty Paříže Alexandre Gustave Eiffel, včetně zmiňovaných vyhlídek a systému schodišť a žebříků. Zvnějšku je socha Svobody pokryta měděným pláštěm o šířce 2,5 milimetru. Dnes ji známe v její zelenkavé podobě, což způsobila měděnka, v době svého vzniku ale vysílala měděné odlesky do širokého okolí.

Aby byla památka v perfektním stavu pro čtyři miliony návštěvníků, kteří se ročně šplhají na vyhlídku v její koruně, udržuje ji celý tým opravářů. Do nitra sochy se dostávají zezadu, vedle jejího pravého chodidla je speciální vstup. A když už jsme u chodidel – v obuvnictví by si musela socha Svobody zažádat o velikost 879.