Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Takhle přece nezním!“ Proč nám vlastní hlas připadá divný?

„Takhle přece nezním!“ Proč nám vlastní hlas připadá divný?

Už jste někdy slyšeli nahrávku vlastního hlasu? Možná se vám stalo, že jste se skoro nemohli poznat a mysleli jste si, že váš hlas je přece ve skutečnosti mnohem hlubší. Důvod je podle expertů z Michiganské univerzity jednoduchý. Vlastní hlas vnímáme díky systému vnitřního ucha jinak, než jak ho slyší naše okolí.

Podle Williama Hartmanna z Michiganské univerzity vlastní hlas vnímáme dvěma způsoby. Jednak jej slyšíme jako hluk okolí. V tom případě jde zvuk skrze naše vnější, střední a vnitřní ucho, kde jej zpracujeme. Pokud ale mluvíme, vnímáme sami také zároveň vibrace našich hlasivek. Jejich chvění způsobuje zvuk, který zpracuje vnitřní ucho. V něm se tak míchají vjemy zvenku a zevnitř těla, které tvoří výsledný dojem. 

„Efekt tohoto dvojího vnímání vlastního hlasu zdůrazňuje hlubší tóny. Proto se nám samotným zdá, že máme hlas mnohem hlubší než ve skutečnosti,“ vysvětluje Hartmann, který se zabývá výzkumem akustiky.

Pokud tedy slyšíme nahrávku svého hlasu, vnímáme ji jen první cestou skrze vnější, střední a vnitřní ucho. Zvuk v takovou chvíli neovlivňuje chvění našich hlasivek, a proto se nám zdá, že „normálně“ zníme jinak.

Přesto se ale stává, že někoho jeho nahraný hlas překvapuje víc, než ostatní. Do hry totiž vstupuje ještě jeden faktor, který může mít na percepci zvuku významný vliv. „Chvění hlasivek zároveň rozvibruje i kosti, které také vydávají vlastní zvuk. Ten se připojí do výsledného mixu vnímání našeho hlasu,“ doplňuje harvardský profesor John. J. Rosowski. Skladba a hustota kostí se u lidí různí. Proto i zvuk, který při mluvení naše kosti vydávají, může vnímání našeho hlasu ovlivnit různě. A to je důvod, proč některým jejich hlas přijde divnější než ostatním.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek