Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Telepatie pomocí čipu v mozku. Muskova další vize je ještě odvážnější než cesta na Mars

Telepatie pomocí čipu v mozku. Muskova další vize je ještě odvážnější než cesta na Mars

Elon Musk rozvíjí další přelomový nápad. Už v březnu přišel s myšlenkou, že chce propojit lidský mozek s počítačem a od základů změnit lidskou komunikaci. Server Wait But Why jeho vizi podrobně rozebral. Jestli se její realizace však někdy skutečně dočkáme, není vůbec jisté.

Musk se nejistých podniků nebojí. To dokazují i jeho další projekty. S Teslou obrátil automobilový průmysl směrem k vozům na elektrický pohon, Space X zase boří hranice ve vesmíru a plánuje dopravit lidskou posádku na Mars.

I kolonizace rudé planety, jeden z největších snů amerického vizionáře, je ale realističtější než jeho poslední nápad. Startup Neuralink, jehož je Musk výkonným ředitelem, má v budoucnu vyvinout propojení lidského mozku s počítačem a naprosto změnit způsob, jakým lidé mezi sebou komunikují.

„Už nyní jsme jinými bytostmi než před deseti dvaceti lety. Myslím, že lidé jsou už trochu spojení s jejich telefony, notebooky a aplikacemi,” prohlásil Musk.

Pokud by se Muskovy vize uskutečnily, byla by to revoluce srovnatelná se začátkem používání řeči jako dorozumívacího prostředku. Ačkoli se společný jazyk ukázal jako efektivní způsob přenášení myšlenek, Musk chce dorozumívání ještě vylepšit. Ve zkratce by si tak lidé mezi sebou předávali myšlenky přímo, aniž by je museli převádět do slov.

Zpočátku chce vyzkoušet implantáty, které by pomáhaly lidem s nemocemi typu Parkinsonovy choroby. Tím by položil základ pro budoucí rozhraní mozku, jež by v budoucnu nahradilo jazyk jako prostředek komunikace mezi lidmi.

Technologie, kterou Neuralink plánuje vyvinout, by pomáhala lidem držet krok s umělou inteligencí tím, že by ji prakticky propojila s lidským vědomím. Vývoj je však na samém počátku. I vědci přiznávají, že fungování mozku možná nikdy nedokážeme naplno pochopit. Sám Musk odhaduje, že bude trvat nejméně osm až deset let, než vyrobí zařízení, které by se dalo do mozku bezpečně implantovat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek