Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Temná budoucnost: PIN už není v bezpečí ani ve vaší hlavě, vědci ho dokázali přečíst z myšlenek

Temná budoucnost: PIN už není v bezpečí ani ve vaší hlavě, vědci ho dokázali přečíst z myšlenek

Hrajete videohru a najednou si uvědomíte, že potřebujete zaplatit účet. Zdánlivě banální situace vás může v budoucnu stát všechny vaše peníze. Vědci z Alabamské univerzity v americkém Birminghamu odhalili, že hackeři se díky tomu mohou zmocnit vašich údajů a mohou se nabourat do vašeho účtu. Za předpokladu, že na hlavě máte elektroencefalogram, už vaše myšlenky nejsou tajemstvím, jak ukázal laboratorní pokus.

Říká se mu zkráceně EEG. Když si futuristický přístroj nasadíte na hlavu, můžete ovládat elektroniku pouze vlastní myslí. Zajímavé zařízení však skýtá dosud neznámá rizika.

Experiment ukázal, že je možné pomocí softwaru získat vaše hesla k citlivým účtům, například k internetovému bankovnictví, jen z vašich myšlenek. Stačí, abyste přerušili rozehranou hru a přihlásili se ke svému kontu.

Rizika odhalil tým vědců z Alabamské univerzity v americkém Birminghamu. Výzkumníci požádali 12 lidí o zadání náhodně vytvořených PIN kódů a hesel do textového pole. Výsledkem bylo, že po zadání 200 znaků, měli vědci pro všechny z účastníků k dispozici vzory mozkových vln. Následně z nich dokázali odečíst, jaký PIN uživatel zadával, aniž by to předem věděli.

Výrazně se tak zvyšuje pravděpodobnost, že hackeři dokážou odhadnout PIN u běžného uživatele. Například možnost, že uhádnou kód ze šesti znaků, se zvýšila z 1:500000 na 1:500. U čtyřmístných hesel stoupá při použití EEG šance z 1:10000 na 1:20.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek