Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Temná minulost velkého Evropana Kohla: Politikou byl posedlý, manželka mu spáchala sebevraždu a syna odkopl

Temná minulost velkého Evropana Kohla: Politikou byl posedlý, manželka mu spáchala sebevraždu a syna odkopl

Walter Kohl se o smrti svého otce dozvěděl z rádia. Několik let neměl s mužem, kterému po celém světě vzdávají hold jako velkému státníkovi a velkému Evropanovi, žádný kontakt. Pro Waltera Kohla nebyl jeho otec Helmut hrdinou znovusjednocení Německa, nebyl pro něj ani průkopníkem evropské integrace, ale zklamáním. Byl pro něj tím, který nikdy nebyl doma, který se nestaral a nakonec přerušil styky. V létě 2011 si s otcem volal naposledy, potom už ho nikdy nesměl navštívit, popsala příběh Kohlových agentura DPA. Až nyní Walter Kohl znovu překročil práh domu svých rodičů. Až teď, když už otec není mezi živými.

Když 53letý Walter Kohl dorazil v pátek večer do Oggersheimu, klidné čtvrti západoněmeckého Ludwigshafenu, musel nejdřív s policií drahnou dobu diskutovat, než se dostal do domu. Je špatné, když se potomek nemůže dostat do domu ke svému mrtvému otci, stěžuje si Walter Kohl. Dveře domu Kohlových nakonec otvírá bývalý šéfredaktor bulvárního listu Bild Kai Diekmann. Když Walter Kohl později dům opouští, působí rozjitřeným dojmem. Záplavě mikrofonů před domovními dveřmi se nevyhýbá, veřejnosti poodkrývá detaily z nitra rodiny Kohlových.

„Vidíte člověka, který je právě velmi smutný,“ říká Walter Kohl. „Můj otec, jak známo, přerušil veškerý kontakt s mnoha lidmi ve svém okolí,“ dodává. To se stalo jemu i jeho mladšímu bratru Peterovi. Ani svá vnoučata Helmut Kohl prý nechtěl vidět. Děti podle Kohla mladšího velice trpěli tím, „že tu pro ně dědeček nebyl“.

Jak sám jako dítě trpěl, o tom Walter Kohl hovořil už mnohokrát, mimo jiné v knize s názvem „Žít či být žit“. V knize podrobně pitvá život v domě Kohlových, líčí chlad a odstup. Popisuje otce jako někoho, kdo politice věnoval všechno a pro koho rodina byla jen součástí politické kulisy. Líčí také to, jak se dozvěděl o smrti své matky Hannelore. Telefonát a slova: „Waltře, tvoje matka je mrtvá.“ Hlas na druhé straně drátu nepatřil otci, ale jeho sekretářce.

To bylo v roce 2001. Hannelore Kohlová tehdy spáchala sebevraždu. Zemřela na předávkování prášky, doma v Oggersheimu, zatímco byl Helmut Kohl v Berlíně. Dlouhá léta byla nemocná, trpěla fotodermatitidou, alergií na sluneční světlo, a musela žít v temnotě. Za Helmuta Kohla byla provdaná 41 let. I ona napsala biografii, ve které odhalila temné okamžiky z mládí i z pozdějšího života po boku kancléře. Popsala také mnohé neshody se svým mužem.

Sedm let po Hannelořině smrti se Helmut Kohl oženil znovu s Maike Richterovou. S národohospodářkou, která pracovala jako autorka projevů v úřadu kancléře, se Kohl seznámil v 90. letech. Své ano si řekli v roce 2008 - v kapli rehabilitačního centra. Helmut Kohl před tím upadl a utrpěl traumatické poranění mozku. Od té doby seděl na vozíku a mluvil jen s velkými obtížemi.

Nové manželce řada lidí vyčítala, že se ke Kohlovi, staršímu o 34 let, chtěla vždy přiblížit, že ho systematicky izolovala od okolí, všechny nitky jeho života brala do vlastních rukou a že se postarala o to, aby přerušil kontakty i s těmi nejbližšími - vlastními syny a starými důvěrníky, jakým byl třeba jeho řidič Eckhard „Ecki“ Seeber.

O otcově druhé svatbě se synové Walter a Peter dozvěděli z telegramu, detaily se dočetli v bulvárním listu Bild. Walter Kohl dnes pracuje, jak sám uvádí, jako „řečník, autor, průvodce a kouč“. Po své první knize napsal ještě dvě další. Peter Kohl napsal jako spoluautor biografii své matky Hannelore.

O starých časech nechce v tuto chvíli - před domem v Oggersheimu v den úmrtí svého otce - Walter Kohl příliš mluvit. Chce prý jen vyjádřit svůj smutek z toho, že je jeho otec po smrti a „že se to všechno stalo takhle“. Pak přicházejí truchlivá slova rozčarovaného a rezignovaného muže: „Je škoda, když člověk nemůže některé věci vyřešit v tomto životě. Zkoušel jsem to, různými způsoby, ale bez většího štěstí,“ říká Walter Kohl. „A teď je to tak, jak to je,“ dodává.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek