Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Teroristický útok z 11. září má každý rok další nové oběti. Kvůli karcinogennímu prachu umírají na rakovinu

Teroristický útok z 11. září má každý rok další nové oběti. Kvůli karcinogennímu prachu umírají na rakovinu

Hrůzný teroristický útok na Světové obchodní centrum, který se odehrál před necelými 16 lety, nepřestává zabíjet. Dokladem je příběh dvou mužů, otce a syna, kteří nedlouho po sobě podlehli rakovině, která přímo souvisí s tím, že bezprostředně po útocích byli na místě katastrofy. 

Robert Alexander zemřel tento týden ve svých 43 letech na rakovinu, která podle organizace Uniformed Firefighters Association přímo souvisí s tím, že pomáhal po útocích na Světové obchodní centrum. Jeho smrt zasáhla rodinu zhruba devět měsíců poté, co zemřel jeho otec Raymond, shodou okolností byl v roce 2001 také na místě tragédie a podle jeho manželky Ginger také zemřel na rakovinu.

V den, kdy se její manžel coby hasič a syn coby policista vydali vstříc nebezpečí, aby zachránili co nejvíce lidí a následně pomohli odklidit trosky po ničivém útoku, byla Ginger zrovna v obchodě. „Majitel obchodu, kterého jsem znala, na mě najednou zavolal. ,Ginger, Ginger, pojď sem. Podívej se na to!ʼ Řekla jsem si, že je to zase nějaká Válka svět, jako ve 30. letech.“ Právě ve 30. letech Orson Welles vyděsil posluchače svou rozhlasovou hrou, která dala vzniknout jednomu z nejslavnějších příběhů.

Když ale Ginger živě sledovala pád první věže, rozbušilo se jí srdce. Pak okamžitě vzala telefon a zavolala svému manželovi Raymondovi, který v té době pracoval jako newyorský hasič, a svému synovi, který byl u policie. Oba ji naštěstí ujistili, že jsou v pořádku, dál ale pokračovali v záchranářských pracích. Když se pak vrátili domů, všichni byli přesvědčení, že hrůzy, které přineslo 11. září, jsou už za nimi. V roce 2003 ale Raymond onemocněl a život celé rodiny se obrátil vzhůru nohama.

Mezi lety 2003 až 2006 diagnostikovali lékaři Raymondovi sedm různých typů rakoviny. Zhruba před dvěma lety pak podle BBC propukla rakovina i u jeho syna. Roberta čekala hrůzná diagnóza, neoperovatelný nádoru mozku. „Byli jsme úplně zničení. Manžel s Robertem si byli obzvlášť blízcí, měli spolu hodně společného,“ svěřila se Ginger.

Raymond a Robert jsou podle Gerarda Gitzgeralda, ředitele Uniformed Firefighters Association, tedy společnosti, která zastupuje hasiče co se týče zdraví a bezpečnosti, prvním otcem a synem, kteří podlehli nemoci, která přímo souvisí s jejich přítomností na místě útoků 11. září. Podle asociace, která nyní sdružuje na sedm tisíc hasičů s nádorovým onemocněním, které u nich vypuklo po 11. září, byly jejich nemoci způsobené popelem, prachem a karcinogeny, které byly po pádu budov rozptýleny ve vzduchu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek