Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Těžký návrat do civilizace. Účastníci britské reality show po roce v izolaci zjistili, že se pořad nevysílá

Těžký návrat do civilizace. Účastníci britské reality show po roce v izolaci zjistili, že se pořad nevysílá

Představte si, že se po roce stráveném ve skotské pustině bez jídla a jakýchkoliv vymožeností moderní doby vrátíte zpět do civilizace a zjistíte, že vaše země vystupuje z Evropské unie a do křesla amerického prezidenta usedl miliardář Donald Trump. Přesně to se stalo účastníkům britské reality show Eden, která se začala točit loni v březnu. Do kolen je ale nakonec poslalo úplně něco jiného. Zatímco se celý rok trápili hlady a odříznutí od světa propadali zoufalství, byl pořad kvůli nízké sledovanosti stažen z obrazovek. Nikdo se ale neobtěžoval jim to sdělit.

Reality show Eden byla sociální experiment, kdy 23 odvážlivců trávilo rok v izolaci ve skotských horách. Odkázáni byli jen sami na sebe. Museli si postavit vlastní přístřešek a jejich jídelníček byl složený jen z toho, co si sami ulovili a vypěstovali.

Nejhorší však pro soutěžící bylo strávit rok bez rodiny a přátel a mimo dosah jakýchkoliv zpráv z civilizace. Utekly jim tak celkem podstatné informace, jako například výsledek referenda o vystoupení Velké Británie z Evropské unie, vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách a fanoušky fotbalu jistě velmi mrzelo, že přišli o vítězství deklarovaného outsidera – týmu Leicaster – v největší anglické fotbalové soutěži Premier League.

Projekt Eden odstartoval za dozoru čtyřčlenného týmu kameramanů loni v březnu. První problémy se však začaly vynořovat velmi brzy. Sledovanost klesla z 1,7 milionu lidí na pouhých 800 tisíc, a po čtyřech odvysílaných dílech televize Chanel 4 pořad stáhla.

Účastníci tak bojovali o přežití, aniž by věděli, že je diváci naposledy viděli v televizi loni v srpnu. Roční sága pokračovala. Z původních 23 odvážlivců však 13 lidí tlak nevydrželo a postupně ze soutěže odstoupili. První z nich byla soutěžící Tara Zielemanová, která tvrdí, že jí ostatní šikanovali. Další muž zase nezapomene na hrůzný zážitek, když se musel svěřit do rukou místního zubního lékaře.

Televize ale nyní chce pořad na obrazovky vrátit. „Půvabem Edenu bylo, že to byl skutečný experiment, a když natáčení začalo, neměli jsme tušení, jaký bude výsledek a jak budou účastníci reagovat na izolaci v odlehlé části britských ostrovů dlouhou několik měsíců. To je důvod, proč jsme do toho šli a jejich příběhy včetně vzestupů a pádů budou ukázány v průběhu letošního roku,“ píše v prohlášení televize Channel 4.