Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Thrash metal i Metallica. Drobné muslimky v Indonésii řežou do kytar

Thrash metal i Metallica. Drobné muslimky v Indonésii řežou do kytar

Mladí Indonésané milují rock, i ten nejtvrdší. Hrají jej také ženy a teenagerky. V nejlidnatější muslimské zemi proto není zcela překvapivé, když na pódiu řádí Indonésanky s vlasy zakrytými na islámský způsob.

Občas se jako pravověrné rockerky opřou nohou o odposlech. Hrají zostra a na svůj věk velmi zručně. Převzaly skladby i od skupin jako Metallica, Rage Against the Machine nebo System of a Down. Jejich fanoušci po pódiem skáčou, křičí a tleskají jako jinde na světě. Nedávno natočily vlastní skladbu „Enemy of the Earth is You“ (Nepřítelem Země jsi ty), ve které kritizují člověka za jeho necitlivý vztah k přírodě. Ve své zemi se staly hvězdami: natáčí s nimi televize a objevil se lepší, i když nijak objevný videoklip.

Prostě dívčí rocková kapela a ekologické téma. Úspěšný projekt tří drobných holek mezi patnácti a šestnácti roky, které se společně po malých pódiích protloukají od roku 2014. Jistý věhlas si ale získaly tím, že k džínům a teenagerským botám nosí i na koncertech muslimský šátek. Všechny hráčky – kytaristka Firdda Kurnia, basistka Widi Rahmawati a bubenice Euis Siti - pocházejí z města Garut, které leží na indonéské Jávě. Na tomto ostrově převažují muslimové a dívky se za svůj původ, ale ani hudební vášeň nestydí.

„Pro některé lidi je možná naše oblečení ve spojení s rockovou hudbou neobvyklé. Hudební svět je stále spojen s řadou stereotypů. My chceme tyto stereotypy nabourat, a to nejen tím, že nosíme šátek, ale že se do toho také pořádně opřeme,“ píší rockerky na facebookové stránce své skupiny Voice of Baceprot, neboli VoB. Mimochodem, tento název lze snad přeložit jako Hlas, či Zvuk (neformálního) pokecu. Alespoň tak se mi sundánské slovo „Baceport“ snažili po mém dotazu vysvětlit fanoušci skupiny na kapelovém FB účtu. (Sundáci jsou etnická skupina žijící na západě Jávy, za neumělý, možná i nepřesný překlad se jim tímto omlouvám).

Není náhoda, že si dívky z VoB získaly nejméně národní pozornost ekologickou skladbou. Místní nevládní organizace vedou kampaň proti vypalování pralesů, které mají nahradit palmové háje produkující olej – ten žádá potravinářský i kosmetický průmysl. Snímky uhořelých orangutanů, kteří neuměli odejít ze svého přirozeného útočiště, pobouřili svět i Indonésii.

Rockerky z VoB překvapily mládím a nasazením, průkopnicemi žánru ale nejsou. Javánec Rony Surjomartono, který se později v Československu proslavil pod jménem Ronny Marton jako popový zpěvák, v rozhovoru pro časopis Reportér se mnou vzpomínal na rockerské začátky z první poloviny 60. let: „Rokenrol jsme poslouchali dříve než mladí v Česku. Kopírovali jsme Elvise Presleyho, ale nejen jeho. Milovali jsme afroamerické zpěváky, třeba Wilsona Picketta a další mistry soulu“. Dodnes existuje nesčetně amatérských skupin, které vystupují jen před spolužáky. A fungují rockové kluby, kde si místní hudebníci vydělávají na nástroje díky cizincům konzumujícím předražené pivo.

Nynější indonéský prezident Joko Widodo, zvaný Jokowi, patří k fanouškům tvrdé hudby. Chlubí se baskytarou, kterou mu podepsal Robert Trujillo z Metallicy a mezi jeho oblíbence patří Napalm Death a Led Zeppelin. Podporuje a občas osobně navštěvuje festival Rock in Solo, který se pořádá v javánském městě Surakarta, kde se Jokowi narodil a v letech 2005 - 2012 starostoval.

Indonésanky nejsou jen posluchačky. Zpěvačka Achie ze skupiny Gugat se rozhodla rovnou pro thrash metal. Obecně stravitelnější rock už léta produkuje Mel Shandy, která se v posledních letech objevuje v šátku, což dříve nedělala. To může být jak příznakem zrání, tak snahou neprovokovat po vstupu do politiky. Pravda ale je, že Indonésie teď čelí snaze proměnit domácí, tolerantní verzi islámu v rigidní učení pocházející ze Zálivu. Saúdská Arábie i její sousedé v Indonésii financují školy vyučující v salafistickém duchu, který ovlivňuje chudé stipendisty a je populární i mezi revoltujícími studenty ze středních tříd.

Především zahraniční média v souvislosti s popularitou VoB připomínají, že první indonéskou rockerkou s šátkem, která získala světovou pozornost, byla Meliani Siti Sumartini. Její verzi skladby Hourglass od skupiny Lamb of God shlédlo na serveru YouTube zhruba 1,8 milionu diváků.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek