Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Transsexualita je zakořeněná hluboko v mozku, potvrdili vědci

Transsexualita je zakořeněná hluboko v mozku, potvrdili vědci

Je transsexualita vrozená nebo se jedná o pouhou pózu? Vysvětlení se pokoušeli najít vědci z kalifornské univerzity. Jejich výzkum potvrzuje, že pocity transsexuálů jsou uložené hluboko v jejich mozku.

To byl také jeden z cílů výzkumu. U některých lidí totiž stále převládá představa, že lidé trpící genderovou dysforii (čili transsexualitou) si svoje onemocnění vymýšlejí, případně vsugerovávají. Dysforie je přitom skutečná psychiatrická diagnóza, která se projevuje neztotožněním člověka s biologickým pohlavím a touhou být osobou opačného pohlaví. Tato diagnóza je vědecky uznávaná a má již svoji definovanou léčbu. Záměrem výzkumu přesto bylo i vyvrátit některé zažité pověry.

Tým Laury Caseové, která se zabírá výzkumem mozku, podrobil dvě skupiny žen jednoduchému experimentu. Vědci se ukazovátkem dotýkali vždy rukou a hrudníku zkoumaných účastnic. Zároveň měřič snímal jejich mozkovou aktivitu a zjednodušeně se dá říct, míru vzrušení.

Experti následně impulzy srovnávali u dvou skupin zkoumaných subjektů – heterosexuálních žen a transsexuálních žen, které se cítily být muži, ale zatím nepodstoupily chirurgické odstranění ňader.

Heterosexuální ženy při dotyku hrudníku vykazovaly určitou míru neurologického vzrušení, která dokládá, že reagují na dotyk v blízkosti svých intimních partií. Transsexuální ženy podle měření mozkových impulzů naopak oblast hrudníku zřejmě nevnímají jako svojí intimní zónu. Míra naměřeného vzrušení u nich byla mnohem nižší.

„Transsexuální ženy necítily, že by ňadra byla intimní součástí jejich těla. Tato reakce je přitom čistě neurologická a neovlivnitelná. Výsledky tedy dokazují, že transsexuálové se skutečně necítí dobře ve svém fyzickém těle, se kterým se neidentifikují,“ vysvětluje Caseová ve vyjádření pro americký web The Daily Beast. Výzkum potvrdil hypotézu o transsexualitě zakořeněné v mozku.

Další výzkum bude přesto ještě nutný. Testy se zatím uskutečnily jen na malém vzorku lidí. Jedná se ale o další trumf proti těm, kteří tvrdí, že transsexualita je jen pouhým „výstřelkem“ a svobodným rozhodnutím.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek