Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump radí americkému námořnictvu. Zpátky k páře, velí

Trump radí americkému námořnictvu. Zpátky k páře, velí

Donald Trump v rozhovoru pro magazín Time navrhnul americkému námořnictvu, aby se vykašlalo na nejmodernější postupy a vrátilo se zpátky k „zatracené“ páře. Konkrétně chce u supermoderní letadlové lodě USS Gerald Ford nahradit nový elektromagnetický letecký katapult (EMALS) za mírně zastaralý parní urychlovač.

Katapult EMALS, který letadlům startujícím z letadlových lodí pomáhá získat počáteční rychlost až 240 kilometrů v hodině je podle Trumpa neúčinný. „Navíc musíte být Albert Einstein, abyste ten systém uvedl do provozu. Stojí to o stamilióny dolarů více, než párové katapulty a je to méně spolehlivé. Zůstanete u páry,“ řekl Trump v rozhovoru.

Je však otázka, zda si admirálové vezmou Trumpovy rady k srdci. Systém EMALS je totiž na letadlové lodi USS Gelad Ford již nainstalovaný a jeho výměna za parní systém by byla velmi obtížná. O tom, kolik by to stálo daňové poplatníky, raději ani nemluvit...

„Takový názor mi přijde naprosto šílený. Celá myšlenka toho, že vyrveme již zabudovaný EMALS z lodi Gerald Ford a že redesignujeme další lodě flotily by byla neskutečně nákladná,“ říká Rebort Farley, vojenský expert na letadlové lodě.

Elektromagnetický katapult má navíc oproti svému parnímu předchůdci i mnoho výhod. „Je méně náchylný k selhání, lehčí, energeticky úspornější a je kalibrovatelný pro jakýkoliv typ letadla,“ vyjmenovává hlavní výhod Andrew Holland z amerického think tanku American Security Project.

S tím však nesouhlasí Jerry Hendrix, námořní expert z Centra nové americké bezpečnosti. „Prezidentova kritika tohoto programu je oprávněná. Má plné právo na to být frustrovaný a je jen správné, že námořnictvu řekne, aby si dávalo větší pozor na takovéto přešlapy,“ tvrdí Hendrix.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek