Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

U Saturnu může být život. Pod povrchem jednoho z jeho měsíců je asi oceán

U Saturnu může být život. Pod povrchem jednoho z jeho měsíců je asi oceán

Podle vědců se pod povrchem měsíce Enceladus nachází oceán kapalné vody a v něm možná všechny tři podmínky nutné k životu: přítomnost kapalné vody, zdroj energie pro metabolismus a některé „chemické komponenty“. Ukázala to měření sondy Cassini.

Cassini už dříve objevila u Enceladu ledové gejzíry, které mají původ právě v podpovrchovém oceánu. Prvky jako fosfor nebo síra sice objeveny nebyly, ale vědci se domnívají, že kamenné jádro měsíce má podobné složení jako některé druhy meteoritů, které tyto prvky obsahují.

Nyní NASA potvrdila i objev zdroje energie. Během přeletu nad Enceladem v říjnu 2015 objevila Cassini molekulární vodík, který patrně vzniká reakcí horké vody a horniny v podpovrchovém oceánu.

720p 480p 360p 240p
Velké finále sondy Cassini na Saturnu (titulky)

Přítomnost vodíku znamená, že pokud se v oceánu vyskytuje primitiviní život, mohl by jako zdroj energie využít vodík a oxid uhličitý rozpuštěný ve vodě. Tato reakce se označuje jako matanogeneze, protože při ní jako vedlejší produkt vzniká metan

Během průletu oblakem plynu a ledového materiálu nad Enceladem Cassini zjistila, že se skládá z 98 % z vody, 1 % tvoří vodík a zbytek je směs jiných molekul jako oxid uhličitý, metan či amoniak.

Článek vyšel na webu Živě.cz. Další zajímavosti ze světa vědy zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek