Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uma Thurmanová i Casey Affleck. Vary žijí 52. ročníkem mezinárodního filmového festivalu

Uma Thurmanová i Casey Affleck. Vary žijí 52. ročníkem mezinárodního filmového festivalu

Předáním Křišťálového glóbu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii americkému skladateli filmové hudby Jamesi Newtonu Howardovi a Cen prezidenta festivalu herečce a producentce Umě Thurmanové a herci Caseymu Affleckovi začal dnes Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Na pěti stech projekcích 52. ročník uvede do 8. července kolem 170 snímků. Loni na něj zavítalo přes 135.000 diváků.

Zahajovací večer ve Velkém sále hotelu Thermalu už podvaadvacáté moderoval Marek Eben. Zvaní hosté v úvodu zatleskali tradiční pódiové show bratří Cabanů i nové filmové znělce. Scénická akce využila živou hudbu Karlovarského symfonického orchestru i dvou desítek tanečnic v tělových trikotech. Nepostrádala vtip a nadsázku, i když název - Zavěšený horor s podtitulem Masochista maso chystá - tomu příliš nenasvědčoval.

Novým hrdinou festivalové znělky je třiaosmdesátiletý divadelní a filmový herec Josef Somr, který v roce 2012 převzal ve Varech Cenu prezidenta festivalu za přínos českému filmu. Na filmovém plátně zazářil hned ve své první roli prostopášného výpravčího Hubičky v Menzelových Oscarem oceněných Ostře sledovaných vlacích. Natočil ji přední reklamní režisér Ivan Zachariáš.

Ocenění předával prezident festivalu Jiří Bartoška. Součástí večera bylo i představení porot; v té posuzující soutěžní snímky v sekci Na východ od Západu je za Česko producentka Karla Stojáková.

Zvaní hosté pak v zaplněném sále zhlédli zahajovací snímek přehlídky, jímž byla netradiční romantická komedie amerického režiséra Michaela Showaltera nazvaná Pěkně blbě. Ve stejném čase se promítala i na dvou místech pro veřejnost. Následně se objeví v kinech díky distribučnímu labelu karlovarského festivalu, společnosti Aerofilms a České televize, jehož cílem je představovat domácímu publiku originální filmové počiny.