Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Umělá inteligence dokáže rozpoznat Alzheimerovu chorobu. Dokonce 10 let před tím, než se projeví

Umělá inteligence dokáže rozpoznat Alzheimerovu chorobu. Dokonce 10 let před tím, než se projeví

Vědci po celém světě se snaží vyvíjet nejrůznější způsoby, jak odhalit Alzheimerovu chorobu co možná nejdříve. Včasné rozpoznání totiž dává pacientům možnost zásadně zpomalit její průběh. Výzkumníci z italské univerzity nyní přišli s unikátním algoritmem, který tuto zákeřnou nemoc dokáže rozpoznat. 

Včas identifikovat Alzheimerovu chorobu bývá pro pacienty poměrně zásadní. Včasná diagnóza totiž může zpomalit její průběh a pacient má více času na to, připravit se na situace, které mu nemoc nastolí. Někteří vědci se soustředí na testování mozkomíšního moku, jiní vymýšlejí přístroje, které by mohly zachytit první příznaky.

Tým výzkumníků z italské univerzity v Bari ale do svých snah zahrnuli i umělou inteligenci. Podle serveru Engadget totiž vyvinul algoritmus, který je schopen zachytit i malé strukturální změny na mozku, které toto onemocnění způsobuje až deset let před tím, než samotná nemoc propukne.

Vědci do systému nejdříve zanesli 68 snímků z magnetické rezonance, z nichž 38 bylo od pacientů, kteří již prokazatelně Alzheimerovou nemocí trpí. Po sérii testů na této malé skupině pak algoritmus vyzkoušeli na snímcích 148 lidí, z nichž 48 trpělo mírnými kognitivními problémy a nakonec se u nich Alzheimerova choroba rozvinula.

Umělá inteligence dokázala diagnostikovat Alzheimerovu nemoc z 86 procent. Důležitější ale je, že algoritmus dokáže rozpoznat i sebemenší kognitivní poruchy, a to z 84 procent, právě to z něj dělá velmi účinný nástroj pro včasnou diagnózu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek