Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Umělá inteligence pozná vaší sexuální orientaci. Zaměří se na jemné rysy v obličeji

Umělá inteligence pozná vaší sexuální orientaci. Zaměří se na jemné rysy v obličeji

O umělé inteligenci slýcháme čím dál častěji, věda ji totiž dokáže využívat v oborech, které jsou lidem velmi blízko. Lékaři díky umělé inteligenci detekují rakovinové buňky a Google je schopen o fotografii zjistit, kdy byla pořízená. Nyní vědci došli ještě o kus dál. Umělá inteligence dokáže z fotografií poznat sexuální orientaci. 

Vývoj umělé inteligence se nyní obrací k jedné z nejintimnějších lidských stránek. Michal Kosinski a Yilun Wang ze Stanfordské univerzity dokázali, že umělá inteligence je schopná rozpoznat sexuální orientaci, a to z pouhých fotografií. Podle vědců se software soustředí na jemné rozdíly ve struktuře obličeje, právě podle nich by v budoucnu mohlo být možné získávat informace i inteligenci nebo politických názorech.

Výzkum provedli na přibližně 130 tisících snímcích 36 tisíc mužů a 170 tisících snímků 38 tisíc žen z americké seznamky. Pro bližší zkoumání pak vědci vybrali vzorek 35 tisíc snímků 14 tisíc lidí, kde byli zastoupeni homosexuální a heterosexuální muži a ženy, podmínkou byla dostatečná velikost a ostrost fotografií.

Program s názvem VGG-Face pak tyto fotografie přeměnil do takzvaných „faceprintů“, tedy specifických řetězců čísel. Ty pak jednoduchý prediktivní model porovnal se sexualitou jejich nositelů. Když pak výzkumníci vyzkoušeli systém na vzorku, který předtím neviděli, měl oproti lidskému odhadu mnohem vyšší úspěšnost.

Pokud systému výzkumníci nabídli jen jednu fotografii ke každému muži, jeho úspěšnost byla 81 %, pokud jich ale měl k dispozici pět, dosáhl dokonce až na 91 %. U žen ale dopadl hůře, při pohledu na jednu fotografii dosáhl na 71 %, s pohledem na pět pak na 83 %. V obou případech ale předčil lidskou rozlišovací schopnost, tak se u mužů pohybovala okolo 61 % a u žen 54 %. Nutno ale podotknout, že mimo laboratoře systém tak dobrých výsledků nedosáhl.

Wang a Kosinski, podle serveru The Economist, mají za to, že rysy, které se pojí s lidskou sexualitou, mají svůj základ v prenatálním stádiu. Plod v děloze je totiž vystaven různým hladinám hormonů, zejména testosteronu, a o těch je známo, že hrají svou roli při vývoji struktur obličeje. Mohou se ale zřejmě podílet i na určování sexuality.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek