Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Upíři sají krev i z člověka, tvrdí vědci. Můžou přenášet viry i vzteklinu

Upíři sají krev i z člověka, tvrdí vědci. Můžou přenášet viry i vzteklinu

Že jsou upíři sající lidskou krev jen v béčkových hororech? Tým vědců z jedné brazilské univerzity podobná tvrzení vyvrací. Našel totiž druh upíra, který se skutečně může živit krví z člověka. Zvyšují se tak rizika přenosu některých nebezpečných nemocí.

Enrico Bernard z Federální univerzity Pernambuco v brazilském městě Recife zkoumal spolu se svým týmem vzorky výkalů upíra ptačího, který žije v tamním národním parku Catimbau. Z nich zjistil, že obsahují i stopy lidské krve.

„Překvapilo nás to, jelikož tenhle druh není přizpůsobený na to, aby se živil z krve savců,“ konstatuje Bernard. Jak napovídá název, upír ptačí totiž cílí na jiné živočichy, v tomto případě ptáky. Jejich krev obsahuje vysoké množství tuku, zatímco savci disponují krví bohatou na proteiny.

„Evidentně se přizpůsobují změnám životního prostředí a novým zdrojům potravy,“ domnívá se Bernard.

Upíří sání krve je však odlišné od způsobu, jakým ho popisují různé horory. Ve skutečnosti nejprve ostrými řezáky naříznou kůži hostitele a pak krev vytékající z rány postupně olizují. Spořádat jí dovedou až 50 ml. Vzhledem k protisrážlivým látkám ve slinách však rána často krvácí i dlouho po upírově nasycení.

Člověk se sice nemusí bát, že by na kousnutí upírem vykrvácel, komplikace mohou ale přinést různé nemoci, které zvíře přenáší. Některé z nich, jako třeba vzteklina, jsou přitom životu nebezpečné. „Předchozí práce odhalily, že přenáší také hantavirus,“ upozorňuje Daniel Berger z americké Univerzity v Georgii na vir, jenž způsobuje leckdy smrtelná onemocnění ledvin nebo dýchacích cest.

Bernardův tým předpokládá, že k napadení člověka upírem dochází během spánku. Nyní chce pokračovat ve výzkumu tím, že obejde okolní rezidenty a bude zkoumat, kdy a jak často je upír pokousal.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek