Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Utečte, ztlumte telefon. Co dělat, když na váš hotel zaútočí teroristé

Utečte, ztlumte telefon. Co dělat, když na váš hotel zaútočí teroristé

Egyptem znovu otřásl útok na turisty. Muž nožem pobodal šest lidí, dvě Němky zabil, další ženy, včetně jedné Češky, zranil. Jeho motiv je zatím neznámý, podle svědků ale jasně mířil na zahraniční turistky. Co dělat, když hotel ve vašem letoviskou napadnou teroristé? Britská policie nedávno vydala instruktážní video, které může pomoct i vám. 

Před dvěma lety si turisté ubytovaní v tuniském plážovém resortu Soussa prožili peklo. Teroristé tam postříleli 38 lidí. Třicítka z nich měla britské občanství. Nyní Britové znovu vyráží na dovolené a policie se rozhodla posílit prevenci. Jako ilustrační příklad zvolila právě napadení hotelu.

Protiteroristická jednotka ale upozorňuje, že zhruba čtyřminutové video není reakcí na konkrétní hrozbu, která by britským občanům cestujícím do zahraničí hrozila. Snímek je součástí kampaně pro zvyšování povědomí o terorismu.

 

A co konkrétně policisté na videu, na jehož vzniku se podílelo i ministerstvo zahraničí a cestovní asociace Abta, radí? Pokud to jde, mají lidé co nejrychleji z místa utéct. K útěku mají přesvědčit i další ohrožené, pokud se ale vzpírají, radí policie raději utéct sám.

Když není útěk možný, mají se lidé alespoň schovat. Aby si zvýšili šanci na přežití, mají se pokud možno zabarikádovat. Je dobré si taky ztlumit zvuky na telefonu, aby náhodný telefonát nepřilákat teroristy. Radou je i zavolat policii, ale jen pokud to člověka neohrozí.

Video doprovází seznam pokynů, které po poslední sérii útoků v Londýně či Manchesteru sestavil protiteroristický úřad Nactso. Rady jsou totožné a stejně jako snímek vychází z principu Utíkat – Schovat se – Volat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek