Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Londýně se množí útoky kyselinou. „Jako by vám tála tvář,“ přiblížil utrpení jeden z napadených

V Londýně se množí útoky kyselinou. „Jako by vám tála tvář,“ přiblížil utrpení jeden z napadených

Počet útoků kyselinou se v Londýně za několik posledních let dramaticky zvýšil. Bezpečnostní složky a zákonodárci se teď snaží najít způsoby, jak jim zabránit. Hlavní příčinu vidí v neuspokojivé situaci mezi mladými lidmi, kteří se potýkají s chudobou.

„Většinu látek, které se k podobným útokům dají použít, tedy například čistič odpadů, lze koupit legálně,“ řekl k problematice vrchní superindentant Simon Laurenc ze čtvrti Hackney ve východním Londýně.

Policie tvrdí, že tamní gangy vyměnily kyselinu za nože a střelné zbraně proto, že tekutinu je těžké detekovat. Podle CNN a londýnských úřadů ale útoků konvenčními zbraněmi neubývá.

„Většina obětí jsou mladí muži, stejně jako většina podezřelých,“ dodal Laurence. V tomto se londýnské útoky liší od těch, které vídáme například v Asii. Tam je většinou provádějí muži ženám, a to jako formu trestu nebo kontroly.

Jedním z těch, kteří podobný útok zažili je i 24letý Musa Miah. Kyselina mu způsobila hluboké poškození tkání a s jizvami se potýká dodnes. „Jako by vaše tvář tála,“ popisuje bezprostřední reakci na útok, který se odehrál loni. „Někdy mívám noční můry.“ Miah dodnes musí nosit plastovou průhlednou masku a vykapávat si oči každé dvě hodiny.

Útoky v Londýně jsou soustředěny hlavně ve východní části města. V roce 2014 bylo na území britské metropole nahlášeno na 166 útoků, o rok později 261 a v roce 2016 to bylo už 454. A více než poloviny z nich proběhla právě na východ od centra.

Například 23. září proběhla potyčka v obchodním centru nedaleko od olympijského parku, zranění od kyseliny si odneslo celkem šest mužů. V srpnu zase skončil s vážnými popáleninami muž, který si v Newhamu odmítl od drogového dealera koupit marihuanu.

Jermaine Lawlor, bývalý člen pouličního gangu, který se nyní snaží šířit osvětu, říká, že příčinou, že se do gangů zapojuje tolik mladách chlapců je chudoba. On sám byl kvůli násilí vyhozen ze školy už v devíti letech. Podle něj se na současném stavu podepsaly hlavně škrty v oblasti veřejných služeb, které nejvíce pocítili mladí lidé.

Vláda se pod vedením Davida Camerona v roce 2010 zavázala vymazat rozpočtový deficit do roku 2020. Snížila tak například výdaje na sociální zabezpečení, program, který měl podporovat stovky škol, a přiškrtila financování lokálních úřadů, které často poskytovali dětem a dospívajícím potřebné služby.

„Ne každý má stejné příležitosti,“ říká Lawlor. „Za chvílí začnete být frustrovaný a uvědomíte si, že i když můžete jít za to, co děláte, do vězení, vyděláte na tom určitě víc, než když půjdete do práce za 6,5 liber za hodinu.“ Sám Lawlor přiznal, že se z ulice dostal jen díky jednomu z programů, který byl přímo zaměřený na takzvanou rizikovou mládež.

Podobných programů ale oproti minulosti ubylo. Za posledních pět let klesly příjmy služeb, které cílí na mládež, až o třetinu. V úpadku je také financování škol a některé z nich se už dokonce zavírají. Nespokojenost veřejnosti si ale britská vláda dobře uvědomuje a premiérka Theresa Mayová už v loňském roce slíbila, že ze Spojeného království udělá spravedlivější zemi, která budou sloužit všem, ne jen těm privilegovaným.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek