Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V londýnském betonovém pekle zachraňovali život muslimové. Kdyby neslavili ramadán, obětí by bylo víc

V londýnském betonovém pekle zachraňovali život muslimové. Kdyby neslavili ramadán, obětí by bylo víc

Štěstí v neštěstí. Mnoho lidí, kteří přežili středeční požár výškové obytné budovy Grenfell Tower, zachránil ramadán. Díky muslimskému svátku byla totiž velká část obyvatel domu vzhůru a mohla tak probudit svoje nic netušící sousedy. 

Díky muslimskému svátku, který nařizuje celodenní půst a naopak povoluje hostinu mezi večerní a ranní modlitbou, bylo několik rodin po půlnoci vzhůru. A právě jejich členové byli podle serveru DailyMail mezi prvními, kteří začali bušením na dveře budit své sousedy. Tamní muslimové chodí během ramadánu spát okolo druhé nebo půl třetí ráno.

„Za normálních okolností bych touto dobou spal, ale čekal jsem na suhúr (jídlo podávané před úsvitem, pozn. red.),“ svěřil se dvacetiletý Khalid Suleman Ahmed. „Hrál jsem PlayStation, čekal jsem na jídlo a najednou jsem ucítil kouř. Podíval jsem se z okna a viděl, jak se ze sedmého patra kouří, probudil jsem tetu, oblékl se a začal klepat na dveře sousedů.“

720p 360p
Peklo v Londýně

Muslimská komunita ale pomáhá dál. Řada mešit a islámských kulturních center se rozhodla pomoci všem, kteří při ničivém požáru přišli o domov, nehledě na jejich vyznání. Přeživším nabízí vodu, jídlo, ale také místo k přespání. „Nebýt muslimských chlapců z místní mešity, zemřelo by mnohem víc lidí,“ řekla novinářům jedna ze svědkyň tragické události.

Požár, který má na svědomí desítky zraněných a několik mrtvých, podle médií propukl ve spodní částí budovy. Do celého objektu, ve kterém se nacházelo zhruba 130 bytů s nejméně 500 nájemníky, se pak rozšířil rekordní rychlostí.