Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Mexickém zálivu žijí desítky druhů ryb, které tam nemají co dělat. Jak s tím souvisí ropná havárie?

V Mexickém zálivu žijí desítky druhů ryb, které tam nemají co dělat. Jak s tím souvisí ropná havárie?

Přírodní katastrofa může vědcům někdy paradoxně pomoci. Třeba jako havárie ropné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu. Ta po sobě sice zanechala obří ropnou skvrnu, tým expertů, který zkoumal, jak znečištění ovlivnilo podmořský život, ale díky tomu objevil více jak 60 nových živočišných druhů.

Společnost BP, která plošinu provozovala, zaplatila za havárii z roku 2010 téměř 19 miliard dolarů (v přepočtu asi 477 miliard korun). Jak upozornil server Quartz, sama se navíc dobrovolně rozhodla investovat dalších 500 milionů dolarů (12,5 miliardy korun) do následného výzkumu.

Petrolejářská společnost chtěla vědět, jak moc znečištění ovlivnilo přírodu v lokalitě, do které vytekly více než 3 miliony barelů ropy. Položila tak základ výzkumné iniciativě GoMRI (Gulf of Mexico Research Initiative), v níž 20 nezávislých vědců sbíralo informace například o vlivu ropy na hormonální změny u ryb.

Jednou z činností byl i monitoring mořských živočichů, kteří v Mexickém zálivu žijí. A během něho došlo k zajímavému zjištění. Vědci nalezli více než 60 druhů, kteřé v dané lokalitě podle odborníků neměli vůbec být.

„Našli jsme přes 60 druhů ryb, které v Mexickém zálivu nikdy nežily, a asi 7 dosud nepopsaných druhů dalších živočichů,“ popsala oceánografka Tracey Suttonová. Její kolegyně Heather Judkinsová dodala, že mezi nimi jsou minimálně dva nové druhy chobotnic a další hlavonožec, o němž si dosud mysleli, že žije v jiné části Atlantského oceánu.

Vědci je pomocí sítí odchytili a podrobí testům DNA. Výsledky pak porovnají s informacemi z databáze existujících zvířat. Ověří si tím, že je o opravdu nové živočichy, nejen fyzicky pozměněné varianty stávajících druhů.

Judkinsová ale upozorňuje, že objev není zas tak velkým překvapením, jak by se mohlo zdát. Lidstvo dosud neprozkoumalo 95 procent prostoru ve všech oceánech, a podobné nálezy tak nemusí být výjimkou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek