Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V těsném závěsu za Finskem. Česko je podle cizinců druhou nejlepší zemí pro život s rodinou

V těsném závěsu za Finskem. Česko je podle cizinců druhou nejlepší zemí pro život s rodinou

České republice patří druhá příčka ve srovnání zemí, kde se nejlépe daří cizincům, kteří sem odejdou za prací s celou svou rodinou. Před ní se podařilo dostat už jen Finsku, které vyniká zejména kvalitním vzdělávacím systémem.

Pokud lidé, kteří mají rodinu, vycestují za novou pracovní příležitostí do zahraničí, první z otázek, které si kladou, se týká jejich dětí. Bude se jim tam líbit? Jaké jsou místní školy a školky? Jak kvalitní je zdravotnictví? Jaké možnosti země nabízí pro využití volného času?

Průzkum mezi cizinci, kteří dlouhodobě žijí i s rodinami v zahraničí, nedávno provedla společnost InterNations, která v každé zemi vyzpovídala nejméně 31 osob. Oslovení cizinci do hodnocení podmínek pro budování rodiny zahrnuly nejrůznější kritéria od kvality vzdělávání, dostupnosti školek až po bezpečnost dětí.

Česká republika mezi hodnocenými zeměmi zabodovala. Umístila se na druhé příčce hned za Finskem, když ze sebou nechala státy, jako je Rakousko nebo další skandinávské země, které v podobných žebříčcích tradičně zaujímají přední příčky.

Podívejte se na 19 nejlépe hodnocených zemí, které nabízejí cizincům nejlepší podmínky pro život s dětmi:

19. Jižní Korea

Jižní Korea v poslední době zlepšila vzdělávání pro děti, a umístila se proto na 19. místě. „47 % oslovených cizinců, kteří žijí v Jižní Koreji, považují tamní vzdělávací systém za excelentní. V loňském roce si to myslelo jen 22 %,“ píše se v hodnotící zprávě.

18. Mexiko

Mexiko v žebříčku vyniklo tím, že rodinám poskytuje dobré možnosti, jak vhodně skloubit pracovní život s rodinným. Oslovení cizinci si pochvalovali to, že můžou se svými dětmi trávit víc času.

17. Filipíny

Filipíny patří mezi země s nejlepším hodnocením vzdělávacího systému a přívětivým přístupem k rodinám s dětmi.

16. Singapur

Singapur z hodnocení vyšel jako bezpečné místo, kde se daří rodinnému životu. Na stranu druhou dát dítě do školy je tu drahé, jako málokde na světě.

15. Jihoafrická republika

JAR je podle průzkumu jednou z nejlepších zemí, kde se dá najít široké spektrum volnočasových aktivit pro děti.

14. Lucembursko

Cizinci žijící v Lucembursku si nejčastěji stěžovali na podprůměrné služby ve školství. Problémem může být také nedostatek míst ve školce. Naopak zemi vyzdvihovali jako jedno z nejbezpečnějších míst pro život s dětmi na světě.

13. Nizozemsko

Dát letos dítě do školky je v Nizozemsku menší problém než v loňském roce. Podle cizinců, kteří tu žijí, se zlepšila i kvalita vzdělávacího systému celkově.

12. Polsko

Polsku se podařilo v žebříčku zabodovat hlavně kvůli levným školkám a relativně kvalitnímu školství.

11. Francie

Francouzi milují svůj jazyk a dávají si záležet i na jeho výuce. Téměř 40 % oslovených cizinců si pochvalovalo, že jejich děti mluví francouzsky, a dokonce 60 % je přesvědčeno, že naprosto excelentně.

10. Německo

Německo nabízí lehce dostupné a vysoce kvalitní vzdělávání, ale i tak cizinci žijící v zemi posílají své děti raději do mezinárodních škol. Jen 7 % oslovených rodičů nechá děti chodit do „německých“ škol.

9. Belgie

Belgie si devátou příčku zasloužila hlavně kvůli „zlepšením v dostupnosti školek a škol“.

8. Taiwan

Země získala hodně bodů v kategorii dětské bezpečnosti a také obecně za vstřícný přístup k rodinám s dětmi.

7. Austrálie

Austrálie je prý naprostou špičkou, co se týče možností pro trávení volného času s dětmi.

6. Norsko

Norsko si od loňského roku polepšilo o 11 příček. Důvodem je podle oslovených hlavně zlepšení dostupnosti školek.

5. Švédsko

Švédsko si od posledního hodnocení pohoršilo od dvě místa kvůli zhoršení kvality vzdělávacího systému. „Může to mít souvislost s pokračující krizí ve švédském školském systému, která trvá už několik let,“ píše se ve zprávě.

4. Rakousko

Vítěz loňského roku Rakousko se propadl o tři místa. Cizinci se nejčastěji stěžovali na zhoršení v oblasti školství.

3. Izrael

Izrael nabízí dostatek míst ve školkách. „84 % oslovených lidí je s rodinným životem obecně v Izraeli spokojeno,“ uvádí se v hodnocení.

2. Česká republika

Česko by mohlo nosit označení „skokan roku“. Polepšilo si totiž hned o dvanáct příček, loni skončilo 14. Může za to podle cizinců, kteří v tuzemsku žijí, zlepšení v kvalitě vzdělávacího systému.

1. Finsko

Na adresu Finska nepadla žádná výtka. Země vyniká především kvalitním vzdělávacím systémem. 70 % oslovených cizinců uvedlo, že kvalita vzdělávání je ve Finsku excelentní.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek