Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V USA povolili těhotným ženám beztrestně vraždit. Kontroverzní zákon schválili politici omylem

V USA povolili těhotným ženám beztrestně vraždit. Kontroverzní zákon schválili politici omylem

Těhotné ženy mohou legálně vraždit – zákon tohoto znění nedávno vydali politici v americkém státě New Hampshire. Do nového nařízení se bizarní klička dostala omylem. Nikdo z místních politiků si jí ale nevšiml a zákon tak prošel klasickým schvalovacím procesem.

Nové nařízení, se kterým přišli republikáni, mělo postihnout podle deníku Huffington Post křehkou hranici mezi tím, kdy se z plodu v matčině lůně stává člověk. Nový zákon tento přerod stanovil na 20. týden těhotenství, po kterém se bude smrt plodu vyšetřovat jako vražda nebo zabití člověka. Podobná legislativa už funguje v 38 dalších státech USA.

I tento zákon ale potřeboval své výjimky. Mohou totiž nastat případy, kdy žena například musí potrat ve vysokém stupni těhotenství podstoupit ze zdravotních důvodů. V tom případě zákonodárci nechtěli matku trestat. Do zákona tedy vložili výjimku, dle které těhotná žena nebo její lékaři mohou legálně vykonat vraždu druhého stupně a že za zabití nebo napomáhání sebevraždě nebudou souzeni.

Výjimka ale byla naformulovaná tak nepřesně, že nebylo jasné, na jaké zabití se vlastně vztahuje. Právníci, kteří si chyby v zákoně všimli, na ni proto okamžitě politiky upozornili. Bylo to nicméně až po tom, co zákon prošel hlasováním.

Zákonodárci a experti ale uklidňovali, že v zákoně existují pravidla, která upozorňují na to, že zákony se nemůžou vykládat doslova, pokud by vyznívaly absurdně. Odborníci přesto chtěli předejít situaci, kdy nějaká žena kličky v zákonu použije k tomu, aby se například zbavila nepohodlného manžela a vydávala to za své právo dle legislativy. Tento týden tak k zákonu připojili dodatečnou úpravu, která výjimku upřesňuje.

„Návrh zákona skutečně umožňuje asistovanou sebevraždu a povoluje těhotným ženám spáchat beztrestně vraždu. Sice to nebylo záměrem legislativní úpravy, ale přesně tak zákon vyznívá,“ okomentoval bizarní nařízení republikánský politik J. R. Hoell. Již opravený zákon se už dostal ke guvernérovi a po jeho podpisu může začít platit od ledna 2018.