Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V zubech dětí, které zažily 11. září, našli cín a olovo. Můžou způsobit rakovinu i ovlivnit chování

V zubech dětí, které zažily 11. září, našli cín a olovo. Můžou způsobit rakovinu i ovlivnit chování

Děti, které před 16 lety zažily sérii teroristických útoků na dolním Manhattanu, si nesou následky dodnes. V jejich zubech našli vědci stopy cínu, olova a neurotoxinů, ty se jim do těla nejspíše dostaly spolu s prachem. Právě tyto prvky mohou mít na lidské zdraví neblahý vliv, nyní vědci snaží najít způsob, jak dospívajícím pomoci.

11. září bylo Lucii Lagodichové pouhých 11. měsíců, právě tehdy také vznikla fotografie, která malou Lucii a její matku zachytila na Manhattanu v době, kdy se pomalu ale jistě začaly věže Světového obchodního centra hroutit k zemi. „Byl to takový šílený okamžik naší historie. Nepamatuju si to, ale nějakým způsobem je to mojí součástí,“ svěřila se Lucie serveru Newsweek

Děti jako je Lucie, respektive jejich zuby, se teď staly terčem pozornosti vědců z nemocnice Mount Sinai v New Yorku. Ti se snaží zjistit, zda a jak látky, které při hroucení budov unikly do ovzduší, ovlivnily zdraví dětí, které se 11. září nacházely v bezprostřední blízkosti Manhattanu.

Podle předběžných výsledků našli vědci stopy cínu, olova a neurotoxinů, tedy látek, které se nacházely v prachovém oblaku po zhroucení budov, přibližně v polovině testovaných zubů. „Tyto výsledky poukazují na to, že budeme muset rozšířit výzkum tak, aby zahrnoval mnohem více dětských zubů, které by nám pomohly k závazným vědeckým závěrům,“ řekl Newsweeku profesor Lucchini.

Neurotoxini, které se v zubech našly, jsou sloučeniny, které mohou ovlivnit celý nervový systém, a to včetně mozku. Mohou stát za úzkostmi ale i obezitou. „Samozřejmě víme, že vdechování prachu z věží Světového obchodního centra může způsobit rakovinu nebo respirační a kardiovaskulární problémy, na druhé straně ale také může zpustit systémové reakce v celém těle, to se pak může odrazit na vyplavování hormonů nebo třeba chování,“ dodává Lucchini. Lékaři z newyorské nemocnice odhadují, že následkem 11. září onemocnělo na 400 tisíc lidí. Do této statistiky spadají ale pouze ti, kteří žili nebo pracovali v okruhu jedné míle od Světového obchodního centra.

„Cín v zubech jsme obvykle objevovali u osob kolem 50 nebo 60 let, ale nikdy jsme ho neviděli u takto mladých lidí,“ přiznává stomatolog Manish Arora, který zkoumá dopady chemické expozice v ranném dětství na celoživotní zdraví po celém světe. „To co jsme objevili u dětí, které byly vystaveny zplodinám 11. září, se od přechozích nálezů zcela liší. Teď je klíčové, abychom odhadli rizika a mohli jim tak poskytnout informace a možná doporučení.“

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek