Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Válečný veterán se ve 101 letech vrhl z letadla. Teď chystá ještě šílenější rekord

Válečný veterán se ve 101 letech vrhl z letadla. Teď chystá ještě šílenější rekord

Bryson William Verdun Hayes z jihozápadní Anglie v neděli dokázal něco, o čem se drtivé většině jeho vrstevníků ani nesnilo. Ve 101 letech skočil s padákem z výšky 4600 metrů a překonal svůj osobní rekord i rekord jeho rovněž 101letého předchůdce z Kanady. 

Kanaďan Armand Gendreau skočil v roce 2013 z výšky 10 tisíc stop tři dny po svých 101. narozeninách. Hayes k tomu přidal navíc 34 dní, a překonal tak dosavadního rekordmana ve věku i ve zdolané výšce.

Energický Angličan si skočil padákem už minulý rok na oslavu svých kulatých narozenin. „Loňský seskok byl úžasným zážitkem,“ uvedl. Právě tato zkušenost ho přesvědčila, že něco podobného chce zažít znovu.

I druhý seskok byl pro Hayese něčím úžasným. Na otázku, jak se cítil po přistání, odpověděl: „Úplně jako v sedmém nebi“. Zážitek byl o to lepší, že ho prožil s osmi dalšími členy rodiny, včetně syna, vnuka i dvou pravnuků.

„Chtěl to udělat už řadu let, jeho manželka mu to ale nechtěla dovolit,“ řekl jeden z jeho vnuků televizi CNN. „Sám sebe by označil za odvážlivce. Když mu bylo 90 let, proletěl se v kluzáku. Nic takto odvážného ale dosud neudělal,“ dodává vnuk.

Bryson Hayes, jehož otec bojoval v první světové válce, má odvahu v krvi. Právě jeho otec mu také vymyslel jeho třetí jméno „Verdun“. Aby se jejich syn jmenoval po slavné bitvě u Verdunu, otec prosil těhotnou manželku dokonce v dopise zaslaném z bojové fronty. Ve šlépějích otce šel i Bryson, který se jako voják postavil nacistům během druhé světové války.

„Nepřekvapilo by mě, kdyby do toho šel za rok znovu,“ říká jeho vnuk, který pochybuje o tom, že by to byl poslední z jeho leteckých výkonů. V dohledné době by si chtěl 101letý Hayes také zkusit chůzi po křídlech letadla během letu – takzvaný wing walking. „Teď se tedy podívám na to, jestli je to lékařsky možné,“ dodává jeho vnuk.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek