Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ve Finsku zkusili experiment s garantovaným příjmem. Zatím má překvapivé výsledky

Ve Finsku zkusili experiment s garantovaným příjmem. Zatím má překvapivé výsledky

Ve Finsku letos započali zajímavý experiment. Dvěma tisícům nezaměstnaným lidem dávají úřady měsíčně 560 eur (v přepočtu zhruba 15 tisíc korun), a to místo jejich dosavadních sociálních dávek. Zatímco u dávek hrozilo, že v případě, že najdou práci, tak o peníze od státu přijdou, univerzální příjem budou po dobu dvou let dostávat, i když budou vedle vydělávat.  Pokus má ukázat, zda by se tím dalo bojovat s dlouhodobou nezaměstnaností. Některým lidem se totiž nevyplatí pracovat, pokud dostávají sociální dávky a do práce se nehrnou.

Marjukha Turenová z finské agentury sociálního zabezpečení vysvětluje, že je takový systém byrokraticky méně náročný a kromě finanční pomoci má experiment důležitý dopad také na duševní zdraví, píše The Independent.

„Byla tu jedna žena a ta říkala: pokaždé, když mi zazvonil telefon, jsem se bála, že volá pracovní úřad a nabídne mi práci,“ říká Rurunenová. Tato žena ale nemohla pracovat, protože se starala o nemohoucí rodiče. S garantovaným příjmem už se nemusí stresovat. „Tento experiment má nepřímý dopad na úroveň stresu, duševní zdraví a podobně,“ dodává.

V pilotním projektu účastníci nemusí mít strach, že ztratí sociální dávky, když si najdou práci. Tento problém je ve Finsku díky štědrému sociálnímu systému obzvláště palčivý. Středopravicová vláda zkoumá, zda by problém nezaměstnanosti univerzální garantovaný příjem neřešil.

Nezaměstnanost se ve Finsku už dva roky drží na 8 procentech. Průměrný plat činí 3500 eur – zhruba 93 tisíc korun. Podobný projekt garantovaného příjmu chystá také kanadská provincie Ontario. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek