Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ve Francii zakázali příliš hubené modelky. Musí mít nově potvrzení lékaře, že jsou zdravé

Ve Francii zakázali příliš hubené modelky. Musí mít nově potvrzení lékaře, že jsou zdravé

„Jste moc hubená, pro nás pracovat nemůžete,“ – tuto větu možná už brzo budou slýchat modelky ve Francii. Nový zákon tam totiž zakazuje, aby „nezdravě“ hubené dívky předváděly oblečení. Pokud se budou ucházet o chůzi po molu, musí nově předložit lékařské osvědčení i takzvaný Body Mass Index (BMI), který určuje obezitu nebo naopak podvýživu. Francie tak následuje jiné země, které podobná opatření zavedly již v minulosti.

Francouzský ministr zdravotnictví Marisol Touraine podle BBC tvrdí, že novým nařízením chce zmírnit propagaci nezdravého životního stylu a bojovat proti stálému rozšiřování poruch příjmu potravy. Příliš hubené modelky podle něj nastavují ostatním nesplnitelný ideál „krásy“, který může u dívek vést právě k depresím, anorexii nebo bulimii.

Podle nového návrhu musí potvrzení o zdraví dívky vydat lékař, který při rozhodování přihlédne také k výši jejího BMI. Ten se vypočítává poměrem váhy a výšky, respektive hmotností v kilogramech vydělenou druhou mocninou výšky člověka v metrech. Podváhu má každý, jehož výsledek je pod hodnotou 18,5. Nadváha je naopak od indexu 25 a výše.

Zaměstnavatelé, kteří dovolí, aby pro ně módu předváděl někdo bez zdravotního potvrzení, zaplatí pokutu až 75 tisíc euro (přes dva miliony korun). Nový zákon krom toho nařizuje, aby u retušovaných fotek byla nyní poznámka, že jsou počítačově upravené.

Francie není první zemí, která podobné nařízení zavádí. Zákon proti příliš hubeným modelkám platí už v Itálii, Španělsku a Izraeli.

Anorexií trpí ve Francii až 40 tisíc lidí. 90 % z nich jsou ženy. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek