Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ve Rwandě přibylo kriticky ohrožených horských goril. Žije jich tam už asi dvacet rodin

Ve Rwandě přibylo kriticky ohrožených horských goril. Žije jich tam už asi dvacet rodin

Ve Rwandě patrně v posledním desetiletí přibylo kriticky ohrožených horských goril. S odvoláním na místní experty o tom informovala agentura Reuters. Zvířata známá z filmu Gorily v mlze hubili pytláci, války a ztráta přirozeného prostředí.

Výsledky sčítání goril zveřejní Kigali v březnu. Již teď se ale zdá, že se populace zvířat rozrostla, řekli odborníci při slavnostním rozšíření národního parku Volcanos. Ten je domovem významné části horských goril celého světa.

„Před sedmi lety jsme měli pouze sedm gorilích rodin. Dnes jich máme 20,“ prohlásil Clare Akamanzi, šéf úřadu zodpovědného za rozvoj a investice.

Rwanda se na gorily snaží nalákat turisty. Vláda ale loni dvojnásobně zdražila povolení k vyhlídkám, což podle průvodců a hoteliérů snížilo počet návštěvníků.

Horské gorily žijí ve vysoko položených oblastech Rwandy, Konga a Ugandy. Ve všech třech zemích se od roku 1989 odehrály různé boje.

Park Volcanos proslavil 30 let starý film Gorily v mlze se Sigourney Weaverovou v hlavní roli americké badatelky Dian Fosseyové. Ta strávila v oblasti studiem goril a jejich ochranou téměř dvacet let. Za obranu zvířat ve sporu s pytláky zřejmě zaplatila životem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek