Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vědci bojují o uznání osmého světadílu. Jmenuje se Zélandia

Vědci bojují o uznání osmého světadílu. Jmenuje se Zélandia

Uznávaný americký geologický magazín publikoval studii jedenácti vědců z Austrálie, Oceánie a Nového Zélandu, která se zaměřila na souostroví jihozápadně od Austrálie. Z jejich výzkumu vyplynulo, že se jedná o samostatný kontinent.

Pro jejich teorii pracuje především zjištění, že se oba hlavní ostrovy tvořící Nový Zéland nacházejí na kontinentální kůře, která není propojená s tou, na které leží Austrálie. Podle článku uveřejněného v odborném časopise GSA Today se až 94 % nového světadílu nazvaného Zélandia nachází pod hladinou moře.

Zélandia se podle vědeckého týmu oddělila před 60-85 miliony let od superkontinentu jménem Gondwana. Na stejném kusu pevniny se nacházela rovněž Austrálie, Jižní Amerika, Afrika a Antarktida. O objevu Zélandie poprvé informoval v roce 1995 Američan Bruce Luyendyk a od té doby se o ní vědci dohadují.

Pokud se Zélandia dočká po letech oficiálního potvrzení, že je kontinentem, bude tím nejmenším ze všech. Kromě Nového Zélandu, který je podle studie nejvyšším pohořím na kontinentu, se zde rozkládá také Nová Kaledonie a řada menších ostrovů, jako například Norfolk. Momentálně je Nový Zéland stále považovaný za součást Austrálie.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek