Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vědci pojmenovali nejodpornější stvůru z hlubin. Inspiroval je divoký frontman Motörhead

Vědci pojmenovali nejodpornější stvůru z hlubin. Inspiroval je divoký frontman Motörhead

Frontman skupiny Motorhead Lemmy byl za svého života chodícím ztělesněním rockové divokosti a nezřízeného životního stylu. Když teď paleontologové vybírali jméno pro nový druh obávaného jurského mořského krokodýla, jejich volba nemohla být jiná. Vyhynulé zvíře nese jméno právě po legendárním hudebníkovi.

„Lemmysuchus“ byl ohromný mořský dravec o délce necelých šesti metrů a patřil k těm nejsmrtonosnějším tvorům svého času. Byl větší, rychlejší a děsivější, než většina tvorů, kteří před 165 miliony lety obývali vody kolem Velké Británie.

Lemmy, který zemřel v prosinci roku 2015, byl zakladatelem a frontmanem legendární kapely Motörhead, která si zakládala na hlasitosti, rychlosti a tvrdosti nejen na poli hudby, ale i v životě. Vědcům tak nedalo velkou práci najít pro mořského predátora jméno.

První kostru objevili vědci v roce 1990 nedaleko anglického města Peterbourough, poté ji ale převezli do londýnského přírodovědného muzea, kde nebudila nijak zásadní pozornost. Nedávno ale vyvolala další vlnu zájmu a tak si vysloužila své nové jméno.

„Kapela Motörhead patří k mým oblíbeným. Od té doby, co Lemmy zemřel, jsem po něm chtěla něco pojmenovat,“ řekla pro Telegraph Lorna Steelová, jedna z kurátorek muzea. „Našla jsem malého krokodýla v Maroku, ale pak se objevil tenhle a já si řekla: 'Pane jo, tohle je nejodpornější, nejrozezlenější a největší mořský krokodýl, jaký existoval.' To je perfektní,“ popsala vědkyně.

„Mořští krokodýli už sice vymřeli, ale svého času byli opravdu obávaným druhem. Byli mnohem větší než ti dnešní, byli mohutnější a na zádech a břiše měli jakési brnění,“ dovysvětlila Steelová paralely s „obávaným“ rockerem. Ten by se za svůj odkaz v učebnicích paleontologie jistě nestyděl.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek