Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vědci vynalezli mobil, který nepotřebuje baterii. Energii získává z okolí

Vědci vynalezli mobil, který nepotřebuje baterii. Energii získává z okolí

Mobil bez baterie, který energii získává z okolního prostředí, vynalezli vědci z univerzity v americkém Seattlu. Jejich telefon ale zatím nemá displej a na jiné funkce než volání si uživatelé budou muset počkat. O novince informoval web Science Daily.


Mobilu k napájení stačí „vychytávat“ energii z okolních radiových vln a světla. „Myslíme si, že jsme vyrobili první fungující mobilní telefon, který konzumuje téměř nulové množství energie,“ řekl jeden z výzkumníků Shyam Gollakota.

Toho vědci dosáhli tak, že od základů zmměnili princip fungování mobilního telefonu. Na rozdíl od běžných přístrojů tak nový mobil zvukové signály nekonvertuje na digitální data, ale vibrace vytvořené hlasem převádí do podoby analogového rádiového signálu. Díky této technologii šetří tolik energie, že je ho možné napájet pouze pomocí rádiového a světelného záření.

Unikátní přístroj má ale zatím řadu nevýhod. Nemá displej a k volání je nutné používat sluchátka. Volající také musí pomocí speciálního tlačítka přepínat mezi mluvením a posloucháním, tak jako je tomu u vysílačky. Mobil se navíc musí pohybovat v okolí několika metrů od stanice, která jeho signál vysílá do světa. 

Více na Blesk.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek