Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vědci vyvinuli speciální druh banánů. Může zachránit tisíce dětských životů

Vědci vyvinuli speciální druh banánů. Může zachránit tisíce dětských životů

Nedostatek vitaminu A je častou příčinou průjmových onemocnění a spalniček, na jejichž následky ročně zemřou tisíce dětí pocházejících zejména z rozvojových zemí v Africe a v jihovýchodní Asii. Na životně důležitý vitamin obsažený především ve vejcích, rybách a několika druzích ovoce a zeleniny se proto zaměřili vědci z Austrálie. Těm se po deseti letech bádání podařilo vyvinout banány, které jsou pozoruhodné nejen svou zlato-oranžovou barvou, ale i vysokým obsahem vitaminu A. 

Objev, na který jsou vědci náležitě pyšní, je složen ze dvou druhů banánů. První pochází z Papuy Nové Guinei, které obsahují vysoký podíl provitaminu A, druhý je pak světově nejrozšířenější odrůda zvaná Cavendish. Provitamin A se v nových banánech promění ve vitamin, když prochází lidským tělem. Informoval o tom server Newsweek.

Na objevu vědci z Univerzity v Queenslandu pracovali posledních deset let díky finančním prostředkům z nadace Billa a Melindy Gatesových, které dosáhly téměř osmi milionů dolarů. „Za ta léta jsme dokázali vyvinout banán, který dosáhl vynikáních úrovní provitaminu A, a proto jsou zabarvené do zlato-oranžové než do krémové,“ vysvětluje profesor James Dale, který výzkum vedl.

Autoři studie objev považují za „významný milník“ ve snaze zajistit nejchudším obyvatelům světa stravu bohatou na živiny. „Naše věda funguje. V laboratoři i během terénních pokusů v Queenslandu jsme testovali stovky různých genetických variací, dokud jsme nedostali ty nejlepší,“ říká Dale.

720p 480p 360p 240p
Hladomor

Autor studie dodává, že byly „tyto elitní geny“ odeslány ve zkumavkách do Ugandy, kde byly umístěny do místních banánů. Pokusy tak pokračují v zemi, kde by měl objev v budoucnu skutečně pomáhat. Vařené banány jsou totiž pro chudé obyvatele venkovských oblastí v Ugandě základní potravinou.

Na nedostatek vitaminu A každý rok zemře asi 750 tisíc dětí a stovky tisíc dalších oslepne. Zatímco se však nedostatek vitaminu A u dětí ve věku od šesti měsíců do pěti let daří v řadě zemí snižovat, v Ugandě se situace spíš zhoršuje – z 20 procent v roce 2006 se jejich počet o pět let později zvýšil na 38.

„Východoafrický banán na vaření Highland je vynikajícím zdrojem škrobu. Sklízí se zelený, nakrájí se a dusí. Má ale nízký podíl mikroživin, hlavně provitaminu A a železa. Následky nedostatku vitaminu A jsou pak obrovské,“ říká Dale. Vědci proto doufají, že budou ugandští zemědělci pěstovat jejich banány nejpozději v roce 2021. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek