Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vědci vyvrátili mýtus o špatném lidském čichu. Máme ho mnohem vyvinutější, než se předpokládalo

Vědci vyvrátili mýtus o špatném lidském čichu. Máme ho mnohem vyvinutější, než se předpokládalo

Že lidé mají špatný čich je pouhý mýtus, tvrdí nová studie zveřejněná v prestižním časopisu Science. Ta tvrdí, že člověk může mít dokonce stejně dobrý čich, jako jeho nejlepší čtyřnohý přítel - pes.

„K našemu potěšení objevujeme, že lidská schopnost čichu je mnohem vyvinutější, než jsme si mysleli. Může být vyvinutější než u myší, krys a dokonce u psů,“ říká vedoucí studie John McGann z Rutgersovy univerzity. 

Mýtus, že lidé mají špatný čich, není založený na empirické studii ale na mýtu z 19. století. Celá myšlenka má více společného s frenologií (tvorba hypotéz odvozených z tvaru lebky) než s moderními poznatky jak lidský mozek funguje, říká McGann.

Přestože je pravda, že psi mají 50krát více čichových receptorů než člověk, faktem zůstává, že například banán ucítí jak pes, tak i člověk. McGann tak naznačuje, že lidé rovněž mohou sledovat pachové stopy; podle lidského odóru poznáme, zda se daný člověk vrací z kavárny. Někteří vědci naznačují, že pomocí čichu poznáme dokonce cizí strach či stres.  

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek