Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vedení United Airlines se omluvilo za surové vyvedení cestujícího, aerolinky jsou terčem posměchu

1080p720p480p360p240p

Video, na kterém americká letecká společnost United Airlines surově vyvádí „dobrovolníka“ z paluby letadla, vyvolalo zděšení. Na omluvu si pasažér musel počkat dva dny. Ředitel společnosti Oscar Monuz dnes v prohlášení napsal, že je „děním v letadle stále zděšený." Incident chce nechat prošetřit. Video se však stalo také vděčnou předlohou pro celou řadu parodií a kromě lidí na sociálních sítích se jím baví se i američtí moderátoři a komici. 

Posádka přeplněného letadla na cestě z Chicaga do Louisville potřebovala několik sedadel pro zaměstnance společnosti, a vyzvala proto cestující, aby svá místa za finanční kompenzaci uvolnili, nikdo se ale nepřihlásil a začalo se losovat. Pasažéra asijského původu, na kterého los bohužel padl, pak násilím vytáhli ze sedačky a uličkou ho vyvlekli z letadla.

United Airlines si kvůli tomu vzal na paškál například moderátor Jimmy Kimmel ve své televizní show Monday night. Ironicky komentoval praktiky leteckých společností, které nemají problém z letadla vyhnat cestujícího s platnou letenkou a přebookovat mu let na jiný čas, aby získaly místa potřebná pro vlastní zaměstnance.

„Mimochodem tohle jsem nepochopil. Stokrát jsem byl na stadionu s 50 tisíci místy a nikdy neprodali sedadlo dvakrát. Ale z nějakého důvodu na tohle aerolinky zatím nepřišly,“ ironicky poznamenal. Právě tím, že jsou takové praktiky naprosto běžné, se United Airlines snaží bránit.

V pondělním pořadu Kimmel zároveň divákům pustil reklamní spot jako parodii na leteckou společnost. „Jsme United Airlines. Budete dělat, co řekneme, a vše bude bez problémů. Řekneme-li, že letíte, tak poletíte. Pokud ne, máte smůlu. Pokud budete dělat problémy, vytáhneme váš zadek z letadla,“ říká líbezným hlasem blonďatá letuška a reklamu končí sloganem: „United Airlines: f*ck you.“

Skandál se však hodí do krámu konkurenčním leteckým společnostem. Aerolinky Southwest využily příležitosti a představily nový slogan: „Bijeme naší konkurenci. Ne vás.“

Sociální sítě se baví také „cvičným videem“ pro zaměstnance United Airlines nebo obrázkem, na kterém jsou pasažéři vyhazováni za letu ven z letadla s komentářem: „Děkujeme, že jste letěli s United Airlines“.

A zatímco se sociální sítě baví, letecká společnost na skandál doplácí ve velkém. Za rámeček si United Airlines rozhodně nedají reakci Číny, kterou násilné vyvedení muže asijského původu rozčílilo do ruda. Obyvatelé této asijské velmoci, kde má video víc než 200 milionů zhlédnutí, se bouří, že jde o rasistický útok. Nahněvat si Čínu se však letecké společnosti rozhodně nevyplatilo – United Airlines totiž patří k největším americkým dopravcům, které zde působí. Mezitím se ukázalo, že cestující je původem z Vietnamu.

Netrvalo dlouho a video zachycující barbarské jednání letecké posádky vzalo za své. Akcie United Continentals, pod kterou United Airlines spadá, se tři čtvrtě hodiny po otevření newyorské burzy výrazně propadly – kurz ztrácel 3,9 procenta a tržní hodnota společnosti klesla o asi 800 milionů dolarů (asi 20 miliard korun).

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek