Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Velký korálový útes umírá. Zachránit ho už nejde, přiznávají odborníci

Velký korálový útes umírá. Zachránit ho už nejde, přiznávají odborníci

Velký korálový útes skomírá. O zhoršeném stavu masy korálů se mluví dlouhodobě. Nyní ale ekologové přišli se zdrcující diagnózou. Impozantní přírodní bariéra je natolik zničená, že už nikdy nebude vypadat jako dřív.

Fatální ránu korálovému útesu dle odborníků zasadilo globální oteplování. Dva tisíce kilometrů dlouhá bariéra u Austrálie je podle The Independent místy úplně zničená a mořští koráli se v ní doslova uvařili. To způsobilo, že nyní jsou po dně rozeseté vybělené zbytky živočichů bez života.

Určitý úhyn korálů tu prý byl vždy, ale podle poslední studie ve zkoumaném 700 kilometrovém pásu bylo 67 %  korálů mrtvých. To je největší úhyn, jaký zde badatelé kdy pozorovali. I proto budou zřejmě následky fatální.

Expertní komise vytvořená proto, aby hledala způsoby, jak jeden z nekorunovaných přírodních divů světa zachránit, vidí v podstatě jediné řešení. Hlavním viníkem stávající pohromy je prý totiž globální oteplování, která způsobuje samozřejmě i oteplování oceánů. Proto, aby se jeho dopad omezil, navrhují odborníci výrazné snížení produkce skleníkových plynů.

„Členové komise souhlasí, že některé části korálového útesu a okolní ekosystémy zažívají velké a dlouhodobé poškození, které může být nezvratné, pokud nezasáhneme,“ stojí v prohlášení ustanovené skupiny odborníků.

Přestože experti tvrdí, že bariéra má ještě naději na původní obnovu, dva ze členů skupiny, kteří si přáli zůstat v anonymitě, potvrdili, že tomu tak není. Důvodem prohlášení bylo prý uklidnění veřejnosti, i určitý apel, který by mohl vyvolat nějakou akci.

Komise se také snaží, aby Velký korálový útes získal označení Světové dědictví v ohrožení. Australská vláda s tím ale stále váhá.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek