Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vesmírná událost pro každého. Hvězdná kolize v souhvězdí Labuti bude viditelná pouhým okem

Vesmírná událost pro každého. Hvězdná kolize v souhvězdí Labuti bude viditelná pouhým okem

Mechanismy vesmíru pracují pro člověka možná někdy pomalu, zato ale s neodvratitelnou jistotou. Ta teď dopadla na hvězdy v souhvězdí Labuti, které se k sobě tak dlouho přibližují, až se jim jejich dlouho trvající přitažlivost brzy stane osudnou.

Ještě pět let si podle astronomů bude lidstvo muset počkat, pak ale přijde pastva pro oči. A nebude se jednat jen o oči vyvolených, kteří stojí u dokonalých teleskopů. Kolize hvězd v roce 2022 bude viditelná pouhým lidským okem. V historii lidstva je to poprvé, co se astronomům podařilo podobnou událost předpovědět v takovém předstihu.

Souhvězdí Labutě je od Země vzdálené 1800 světelných let, v okamžiku srážky pak najednou jeho svítivost naroste desettisíckrát. 

Konečná exploze bude důsledkem dlouhodobého vzájemného přibližování dvou hvězd, které rotují jedna okolo druhé. V okamžiku kolize vznikne nová hvězda – rudá nova, která ozáří noční nebe po dobu několika měsíců.

Že se v případě blikajícího tělesa ve vzdáleném souhvězdí Labutě nejedná o jednu, ale o dvě hvězdy, přitom odhalili vědci až nedávno. V roce 2013 popsala hvězdárna v americkém státě Nové Mexiko úkaz jako „tancující dvojici hvězd“, které vzájemným překrýváním se vytvářejí efekt blikání.

Další zkoumání pak pomohlo odhalit o obou hvězdách více detailů. Zatímco jedna je podle vesmírných badatelů asi třetinová ve srovnání se Sluncem, druhá dosahuje o 40 procent větší velikosti oproti naší nejbližší hvězdě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek