Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Věštec všech věštců, prorok počasí. Známý svišť Phil předpověděl, jak to bude se zimou

Věštec všech věštců, prorok počasí. Známý svišť Phil předpověděl, jak to bude se zimou

Počasí na dalších šest týdnu předpověděl známý americký svišť Phil. Hlodavec z Punxsutawney v Pensylvánii po opuštění nory spatřil svůj stín - a to prý signalizuje, že zima bude pokračovat. Jaro dřív nepřijde.

Svišť patří ke zvířatům, která se ukládají k zimnímu spánku. Podle legendy se Phil probouzí právě 2. února, několikrát už ho ale museli ze zimního spánku lidé budit. Událost je vždy hitem televizních programů a pro obyvatele pensylvánského městečka příležitostí k oslavám.

Svišti z Punxsutawney předpovídají příchod jara už od předminulého století, záznamy místní lidé vedou od roku 1887. Za tu dobu ve 103 případech ohlásili dalších šest týdnů chladného počasí, jen v 18 případech předpověděli naopak brzké jaro.

Svišť, jehož plný titul zní "Phil z Punxsutawney, věštec všech věštců, mudrc všech mudrců, prognostik všech prognostiků a mimořádný prorok počasí", se historicky proslavil řadou společenských akcí. V roce 1986 přicestoval do Washingtonu na setkání s tehdejším prezidentem Ronaldem Reaganem, v roce 1993 o něm společnost Cloumbia Pictures natočila film, v roce 1995 se objevil ve slavné talk-show moderátorky Oprah Winfreyové.

Od roku 2010 si zájemci mohou objednat okamžitou textovou zprávu s výsledkem svišťovy předpovědi. Majitelé dynastie hlodavců tvrdí, že se jejich reprezentanti nikdy nemýlí. Profesionální meteorologové si podle agentury AP příliš jisti nejsou. Údaje meteorologické služby NOAA hovoří o tom, že svišť se s předpovědí strefí v necelé polovině případů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek