Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vrah celebritou. Omilostněný Kajínek v pražském knihkupectví rozdával autogramy a prozradil, koho bude volit

Vrah celebritou. Omilostněný Kajínek v pražském knihkupectví rozdával autogramy a prozradil, koho bude volit

Knihkupectví Dobrovský uspořádalo ve středu kontroverzní autogramiádu vraha Jiřího Kajínka, který letos v květnu díky milosti prezidenta Miloše Zemana vyšel z vězení, kde si odpykával doživotní trest. Zájemci si mohli nechat podepsat knihu Můj život bez mříží s podtitulem „autentické vyprávění nejznámějšího českého vězně o svém dětství, dospívání, o svých láskách, zálibách, ale i o umění otevřít každý zámek“.

Ač akce dopředu vzbudila nevoli, v knihkupectví se ve středu odpoledne sešlo mnoho Kajínkových fanoušků a podporovatelů, kteří ho při příchodu vřele vítali. Připraveno jich už před zahájením akce bylo odhadem padesát, později se na místě vytvořila početnější dlouhá fronta. Lidé si nechávali podepsat Kajínkovu knihu, fotili se s ním a ten ve zjevně dobrém rozpoložení se svými příznivci vtipkoval. Žádná protestní akce program nenarušila.

Kajínek v odpovědích neopomněl zmínit, že se cítí nevinný a chystá další knihu, kde prý hodlá „účtovat“. A nenechal nikoho na pochybách ohledně svých politických preferencí: Za to, že ho Zeman omilostnil, má jeho hlas ve volbách jistý. Prezident podle Kajínka ukázal statečnost a on mu za to dle svých slov musí být vděčný.

Prezident za své rozhodnutí omilostnit doživotně odsouzeného vraha sklidil v minulosti důraznou kritiku. Krok byl mimo jiné hodnocený jako kalkul, kterým si chtěl Zeman pomoci a kterým hodlal překrýt jiná aktuální závažná témata.

Středeční událost se ještě před svým vypuknutím setkala s ostrou kritikou na sociálních sítích. „Chodil jsem k vám rád, naštěstí jsou také další pěkná knihkupectví, která se uživí i bez autogramiád nájemných vrahů,“ napsal například ještě před akcí Tomáš Čakloš.

Za dobrý nápad autogramiádu s omilostněným vrahem nepovažuje ani expertka na public relations a marketingovou komunikaci Denisa Hejlová, která má za to, že by si lidé měli nacházet jiné vzory. „Na jednu stranu vítám snahu firmy začleňovat bývalé vězně zpět do společnosti. Na stranu druhou je fakt, že Jiří Kajínek je zločinec odsouzený za vraždu a nemyslím si, že je dobré adorovat takovéto typy lidí,“ řekla Hejlová pro INFO.CZ.

Majitel knihkupectví Petr Dobrovský se hájil tím, že pouze dává prostor a že nezaujímá žádná stanoviska. „Pokud nějakou knihu najdete v našich regálech, nesmíme se bát uspořádat setkání s jejím autorem z očí do očí. V rámci naší sítě jsou ročně pořádané desítky akcí. Některé osobnosti jsou kontroverzní a jiné nikoliv. O autogramiádu tohoto autora je zájem, a proto jsme umožnili toto veřejné setkání,“ uvedl Dobrovský.

720p 480p 360p 240p
Kajínkova cesta na svobodu

Kajínek byl po udělení prezidentské milosti propuštěn z rýnovické věznice v Jablonci nad Nisou na konci května. Šestapadesátiletý muž strávil ve vězení 23 let, známým se stal útěkem z přísně střežené věznice v Mírově na podzim 2000, zadržen byl tehdy po více než měsíci.

V červnu 1998 dostal doživotí za to, že v roce 1993 zastřelil poblíž věznice Bory v Plzni podnikatele Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliána Pokoše. Kajínek vinu nikdy nepřiznal, policii naopak obvinil z vykonstruovaného procesu a soudy z předpojatosti. Jeho žádost o obnovu procesu zamítly Vrchní i Ústavní soud. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek