Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vteřiny od největší letecké tragédie. Pilot si spletl dráhu, při přistání mohl zabít stovky lidí

Vteřiny od největší letecké tragédie. Pilot si spletl dráhu, při přistání mohl zabít stovky lidí

K velké tragédii mohlo dojít na letišti v San Franciscu. Pilot Airbusu letecké společnosti Air Canada tam málem přistál na dráze plné letadel čekajících na odlet. Neštěstí zabránil jeho kolega, který na blížící se nebezpečí upozornil řídící věž.

„Pokud je to pravda, byla tato událost patrně blízko největší letecké katastrofě v historii,“ řekl webu Mercury News bývalý letec a šéf společnosti Aero Consulting Experts Ross Aimer.

Airbus A320 letěl minulý pátek z Toronta do San Francisca. Pilot už se chystal na přistání, měl i povolení z řídící věže, když letový dispečer zjistil, že se schyluje k velké havárii. Místo volné přistávací dráhy, totiž stroj klesal k pojezdové dráze, na níž čekala čtyři letadla připravená k odletu.

Pilot se podivil, že na runwayi vidí světla jiného letadla. „Vidíme světla na runwayi. Můžete potvrdit, že smíme přistát?“ dotazoval se ještě jednou.

Nebezpečí si všiml jiný z pilotů, kteří v ten moment na letišti byli. „Co dělá? Je na pojezdové dráze,“ zděsil se a upozornil řídící věž. Dispečer zjistil, co se děje a nařídil stroji okamžitě nabrat výšku, obletět letiště a zahájit přistávací manévr znovu. Na druhý pokus už letadlo zamířilo na správné místo.

Není zřejmé, kolik lidí bylo v čekajících letadlech. Federální úřad pro letectví (FAA) nyní vyšetřuje, jak blízko byl přesně airbus okamžiku, ve kterém by již nešlo manévr přerušit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek