Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z „noclehárny“ do centra Pekingu. Číňané tráví na cestě do práce i přes šest hodin denně

Z „noclehárny“ do centra Pekingu. Číňané tráví na cestě do práce i přes šest hodin denně

Extrémně vysoké náklady na bydlení vyhnaly některé obyvatele Pekingu do města Jen-ťiao ležícího prakticky hned před branami čínské metropole. To se stalo jakousi noclehárnou pracujících, kteří musejí každý den podnikat šesti až devíti hodinovou cestu za prací a zpět domů, kde pak tráví jen minimum času.

Jednou z těch, kdo tráví víc času na cestě do práce než v zaměstnání samotném, je i Čang Sia, kterou na jejích dlouhých cestách doprovázel reportér BBC Danny Vincent.

Mladá marketingová manažerka se každý den vydává z města Jen-ťiao na téměř nekonečnou cestu do své kanceláře a zpět. V průměru tím stráví asi šest hodin, když ale nejde vše podle plánu, doba v dopravních prostředcích se vyšplhá až na devět hodin.

Tisíce lidí se z čínské metropole stěhují do příměstských sídel hlavně kvůli rapidně rostoucím cenám nemovitostí a bydlení. Peking je jedním z celosvětově nejdražších míst pro dlouhodobý život. Nájmy mnohdy převyšují i průměrnou mzdu. Řešením není ani investice do vlastního bytu, ceny nemovitostí se totiž za posledních 12 měsíců zvýšily o 28 %, jak připomíná BBC.

Město Jen-ťiao je v současnosti plné nevlídných výškových budov, které obývají právě ti, kdo utekli z rušných čtvrtí hlavního města. Přitom ještě před dvaceti lety na stejném místě stálo jen pár vesnic a žilo tam dohromady 30 tisíc lidí. Dnes je v panelácích skoro milion obyvatel.

Každé ráno se u zastávek hromadné dopravy shromáždí tisíce mladých lidí, kteří čekají na svůj spoj do centra Pekingu. Toho samozřejmě využívají i tamní „podnikatelé“. Armádu pracujících obcházejí pouliční prodejci jídla a pochybní taxikáři zase krouží okolo terminálů.

Podle čínského vládního průzkumu stráví obyvatelé Pekingu každý den na cestě do práce v průměru 52 minut. Ti, kdo se tomuto zjištění vymykají a ve vlacích nebo autobusech stráví víc času než v práci, se tuto dobu snaží zužitkovat po svém. Například Čang Sia ji využívá ke studiu. „Když jsem tuto cestu podstoupila poprvé, přišlo mi, že jsem promarnila spoustu času, Ale teď už se na to dívám jinak,“ říká.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek