Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Z oběžné dráhy Země se stane nebezpečné místo. Katastrofické srážky jsou otázkou času

Soukromé firmy chystají odvážné projekty a chtějí vypustit tisíce malých satelitů za zlomek ceny, než za jaké to dělají vládní agentury. Jenže odborníci se obávají, že kvůli odvážným plánům dramaticky naroste počet srážek vypuštěných těles a následně i odpadu ve vesmíru. To může způsobit překážky při jeho dalším objevování. 

Google, SpaceX, Boeing a Samsung patří mezi firmy, které chystají na nízkou oběžnou dráhu země poslat tisíce malých satelitů. První spuštění plánují už na příští rok, píše The Guardian. Tyto satelity umožní ještě snazší elektronickou komunikaci, než jsme měli doposud.

Doktor Hugh Lewis, pedagog vesmírného inženýrství z Univerzity Southampton provedl simulaci, která zhodnotila 200leté následky nárůstu orbitální dopravy. Zjistil znepokojivé skutečnosti – počet katastrofických srážek se může zvýšit až o padesát procent.  

Kolize pravděpodobně povedou k dalšímu hromadění vesmírného odpadu. Kusy satelitů způsobí další srážky a následně i poškozování družic a tedy i služeb, které mají poskytovat. „Rozmístění, ke kterému má dojít příští rok, obsahuje nebývalý počet satelitů a jejich umístění bez důkladného promyšlení bude mít výrazný dopad na prostředí vesmíru, protože vzroste množství kolizí, ke kterým může dojít,“ říká.

Na oběžné dráze země je 725 tisíc objektů větších než jeden centimetr a tyto odpadky kolem naší planety už nyní představují velký problém při dalším objevování vesmíru. Za průměrné rychlosti 40 tisíc kilometrů za hodinu by na vesmírné zařízení dopadly o síle srovnatelné zhruba s ručním granátem. Taková energie by na družice měla dramatické dopady.

Evropská vesmírná agentura, která Lewisův výzkum sponzorovala, apeluje, aby satelity po dokončení své mise klesly do nižší výšky a shořely v atmosféře.

Doktor Holger Krag, ředitel kanceláře vesmírného odpadu Evropské vesmírné agentury, upozorňuje, že soukromé firmy nemají dost zkušeností s prací ve vesmíru. Obává se, že soukromníci nedokážou za nižších nákladů satelity následně z oběžné dráhy odstranit.  

„Jsou to firmy, takže mají své konkurenty a to znamená, že jsou pod tlakem,“ popisuje. „Za takových podmínek budou muset vyrobit satelity, které budou spolehlivé a po pěti letech je bude možné odstranit,“ dodává.

„Nyní v tom jsou vesmírné lety financované z veřejných zdrojů úspěšné z 60 procent. Jak v tom pak mohou být úspěšnější, když budou pod tlakem a použijí levnější satelity? Toho se obáváme,“ vysvětluje.

Lewis bude výsledky svého výzkumu prezentovat tento týden na Evropské konferenci vesmírného odpadu v centru Evropské vesmírné agentury v Darmstadtu v Německu. Konference se hodlají zúčastnit i zástupci některých firem.

„Navzdory dobrým úmyslům je to extrémně náročná technologická výzva,“ říká o parametrech, které navrhuje Evropská vesmírná agentura. „Když jim stanovíme procentuální úspěch (procesu odstranění družice pozn. redakce) na 90 procent, což by bylo mimořádně dobré ve srovnání s tím, co dokážeme my. Stejně to znamená, že se stovky satelitů ztratí. V té výšce to není dobré. Tak to prostě je,“ popisuje. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek