Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za držení nebo prodej těžkých drog klidně i vražda. Teď filipínský prezident vyhlásil válku i kuřákům

Za držení nebo prodej těžkých drog klidně i vražda. Teď filipínský prezident vyhlásil válku i kuřákům

Filipínský prezident Rodrigo Duterte podepsal kontroverzní dekret, který nejspíš pořádně hne žlučí spoustě tamním kuřákům. Koho totiž filipínská policie přistihne, jak si zapaluje na veřejnosti cigaretu, může jít až na čtyři měsíce do chládku. Na Filipínách přitom kouří 17 milionů lidí - tedy třetina místní populace, polovina všech mužů a desetina žen, uvádí britský deník Guardian. 

Dekret zamezuje kouření či vapování – tedy užívání elektronických cigaret - vně i uvnitř veřejných prostor a kromě až čtyřměsíčního vězení hrozí kuřákům i pokuta ve výši pěti tisíc pesos (2380 korun). Rovněž zakazuje tabákovou reklamu, propagaci či sponzoring tabákovými společnostmi, v tomto případě hrozí hříšníkům, kteří dekret poruší, až tři roky za mřížemi a 400 tisíc pesos pokuty (takřka 200 tisíc korun).

Díky tomu, že Duterte prosadil zákaz veřejného kouření skrze exekutivní dekret, se dokázal vyhnout silné tabákové lobby, která by jinak přijetí podobného zákona mohla zdržet, omezit či mu kompletně zabránit.

Nejvýrazněji zasažena bude zákazem veřejného kouření společnost Marlboro, která prostřednictvím Fortune Tobacco ovládá na Filipínách přes tři čtvrtiny prodeje tabákových výrobků. V roce 2015 byla každá třináctá cigareta, kterou Phillip Morris vyprodukoval, prodána právě na Filipínách. I přesto však tamní trh přispívá do kasy tabákové firmy pouze dvěma procenty jejích globálních tržeb.

Duterte sám byl v minulosti velmi silný kuřák, se svým zlozvykem však přestal ve chvíli, kdy mu byla diagnostikována Bürgerova nemoc – vzácné onemocnění cév, při kterém dochází ke tvorbě krevních sraženin.

Filipínský prezident se po svém nástupu do prezidentského úřadu v loňském červnu "proslavil" zejména tím, že vyhlásil drogám a drogovým dealerům totální válku. Té za poslední rok doby padlo za oběť na sedm tisíc lidí, lidskoprávní organizace upozorňují, že v rámci kampaně často docházelo k mimosoudním popravám, často prý k vraždě stačilo jen anonymní udání.

Prezident získal pozornost světového tisku i tím, jakými nadávkami častoval světové politiky. Bývalého amerického prezidenta Barack Obamu nazval zkur*ysynem, evropské lídry pak poslal do p*dele.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek