Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Za epidemii eboly mohli „superšiřitelé". Jak zabránit dalšímu propuknutí nemoci?

Za epidemii eboly mohli „superšiřitelé". Jak zabránit dalšímu propuknutí nemoci?

Většinu případů největší rozšíření eboly na světě způsobila podle posledních poznatků vědců jen malá skupina pacientů. Podle analýzy, kterou odborníci zveřejnili v publikaci Proceedings of the National Academy of Sciences, mohla za nákazu dvou třetin všech nemocných pouhá tři procenta infikovaných.  

Mezi takzvané „superšiřitele" patřili hlavně hodně mladí a staří lidé. Vědci teď doufají, že odhalení jejich role pomůže zabránit další epidemii nemoci. Ebolou se v letech 2015-2015 nakazilo převážně v západní Africe téměř třicet tisíc lidí, víc než třetina z nich zemřela.

Jak se ebola šířila?

Studie, na kterou upozornil server britské televize BBC, se soustředila na případy v okolí hlavního města Sierra Leone Freetown. Vědci tam mapovali, kolik lidí mohl každý infikovaný člověk nakazit. „Většina lidí měla poměrně krátkou infekční dobu a nakazila jen malé množství lidí, pak tu je ale úzká skupina, která měla infenkční dobu dlouhou, a způsobila větší počet nemocných," řekl BBC profesor Steven Riley.

Virus častěji šířili lidé mladší 15 let a ti, kterým bylo víc než 45 let. Podle vědců za to pravděpodobně může lidské chování. „Možná je to způsobené lidmi, kteří se o mladé a staré lidi chodili starat," vysvětluje možný důvod Riley. 

Role „superšiřitelů"

Identifikace přesné role „superšiřitelů" by mohla pomoct zabránit další epidemie nejen eboly ale i dalších nemocí. Jejich existence se totiž projevila i v minulosti. „Když budeme vědět, kdo může virus pravděpodobněji šířit, tak můžeme zabránit dalším infekcím," zdůrazňuje odborník na viry z Univerzity v Nottinghamu Jonathan Ball. 

Odborníci se teď snaží zjistit, jestli mají někteří lidé k šíření viru i biologické předpoklady, nebo jde jen o jejich společenské chování. S výzkumem pomahá i Princentonská univerzita nebo Červený kříž. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek