Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Záplavy pětkrát do roka? Americká vládní agentura zveřejnila studii ohledně rostoucí hladiny oceánu

Záplavy pětkrát do roka? Americká vládní agentura zveřejnila studii ohledně rostoucí hladiny oceánu

Zatímco americký prezident Donald Trump je ke klimatickým změnám skeptický, američtí vědci vypracovali zprávu, ve které se zabývají situací ve Spojených státech, pokud výrazně stoupne hladina oceánů. Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru předestřel šest možných scénářů. Na některých místech Spojených států totiž hladina oceánu stoupá ještě rychleji než je světový průměr a v roce 2100 by se tak zvedla o skoro 2,5 metru. Přitom šest milionů Američanů žije v oblastech do pouhého 1,8 metru nad mořem.

Zpráva zkoumá nejhorší předpovědi tání ledu v Grónsku a v Antarktidě. Podle posledních studií ohledně ledovcových štítů v Antarktidě je tento scénář pravděpodobnější než se na první pohled může zdát. Zpráva také uvádí, jak se na jednotlivé varianty mají lidé připravit. Nejlepší scénář je stoupání hladiny oceánů do výšky zhruba 30 centimetrů a nejhorší pak 244 centimetrů, píše Business Insider

„V mnoha oblastech už nyní dochází mnohem častěji k povodním,“ popisuje Robert E. Kopp, výzkumný pracovník z Rutgers University. Jak uvádí, na možné scénáře je nutné se připravit.

Jak to tedy může v USA vypadat?

Na pobřeží táhnoucímu se od státu Virginie k Maine a kolem Mexického zálivu, by se hladina moře měla zvýšit zhruba o půl metrů víc, než bude světový průměr – globálně se ve sledovaném období odhaduje vzrůst hladiny moře o zhruba 1 metr.  

Podle vědců se budou stupňovat záplavy. Ty budou ohrožovat životy lidí a majetek. Pokud by se zvýšila hladina moře jen o pouhých 30 centimetrů, pro většinu amerických měst na pobřeží by to znamenalo až 25 násobný nárůst ničivých záplav a to už v roce 2030. Kdyby došlo k nejhoršímu scénáři, k četnějším záplavám, které se jinak dějí jednou za pět let, by docházelo 5krát do roka.