Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zapomenutý svět devadesátkových filmů. Co je na nich z dnešního pohledu komického?

Zapomenutý svět devadesátkových filmů. Co je na nich z dnešního pohledu komického?

Vzpomínáte si ještě na známý devadesátkový film Láska přes internet, kde hrají Meg Ryanová a Tom Hanks? Snímek z roku 1998 pořádně zestárl. A nejedná se jen o účesy, hudbu nebo z dnešního pohledu tak trochu komické připojení internetu. Co dalšího z dnes působí ve filmech jako hluboká minulost?

Jednou z věcí, která dokazuje, že je film Láska přes internet opravdu starý, jsou jeho webové stránky.  Zachovaly se jako historický důkaz toho, jak vypadal internet před tím, než lidé opravdu internet měli. Na hlavní stránce vás lákají na slevu 5 dolarů při koupi filmu na videokazetě nebo DVD, upozorňuje Guardian.

webové stránky filmu Láska přes internetwebové stránky filmu Láska přes internetautor: Warner Bross

Uvítá vás šílená animace, která začíná na ploše operačního systému Windows 95, a poselství, že počítače nejsou konec západní civilizace tak, jak ji známe, a skýtají mnoho zábavy.

Na konci devadesátých let začali být filmoví producenti možná až příliš nadšení z toho, co může internet nabídnout a na stránkách filmů chtěli pro fanoušky zážitky ještě umocnit. Tyto zapomenuté stránky jsou hezkou piřpomínkou toho, jak mladý internet vlastně je. 

Láska přes internet není jediným snímkem, jehož webové stránky vás dnes pobaví. Ztracený svět: Jurský park má také svou internetovou adresu plnou různých nabídek a podnabídek, kde si fanoušci můžou přečíst o projektu genetického šlechtění. Wild Wild West umístil na své stránky malé nepraktické fotografie, snímek Zachraňte vojína Ryana na černém podkladě dlouze popisuje všechny aspekty natáčení. Na stránkách Mortal Kombatu tvůrci zase žádají fanoušky o zpětnou vazbu a člověk se má do diskuze přihlásit přes něco, co vypadá jako stařičký chat.

Stránky filmů, které vznikaly v době, kdy byl internet ještě v plenkách, můžou působit legračně. Tvůrci si mysleli, že díky internetu umocní dojem z příběhu nebo pobaví. Dnes se soustřeďují především na prezentaci. Možná, že za dvacet let budou lidem internetové stránky hitu La La Land připadat také úplně bizarní.